Pomorze zachwyca nie tylko malowniczymi krajobrazami, historią i kulturą, ale również bogatym kalendarzem wydarzeń. Rok 2025 zapowiada się jako niezwykły czas pełen atrakcji dla turystów i mieszkańców, oferując mnóstwo okazji do poznawania regionalnych tradycji, smaków oraz sztuki. Oto co czeka nas w najbliższych miesiącach – zapraszamy na wycieczkę przez najciekawsze wydarzenia, które uczynią 2025 rok niezapomnianym!
Pomorskie. Nabierz kolorów!
Pomorskie jest jak magnes - przyciąga turystów z całego świata. Miejsca historyczne harmonizują z naturalnym bogactwem regionu. Szerokie plaże z bursztynowym piaskiem położone w nadmorskich kurortach, szerokie wody Bałtyku, olbrzymie kompleksy leśne, kraina jezior i rzek oraz bogate kulturowo miasta – to wszystko sprawia, że Pomorskie stanowi atrakcyjną destynację zarówno na długi wypoczynek, jak też citybreak. Tworzymy dla Was treści oraz oferty, które pozwolą bliżej poznać region. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami oraz skorzystania z naszych wycieczek.
Co kraj to obyczaj, co region to upodobanie. Jeśli zaś chodzi o tradycję Bożego Narodzenia, także tę kulinarną, to Pomorze również może się pochwalić wyjątkowymi potrawami. Czego nie spotkamy gdzie indziej, co to jest zupa z brzadu i jak zrobić miodny kuch między innymi o tym piszemy w tym artykule.
Listopad nie ma szczęścia do ładnej pogody i nie zachęca do przebywania na zewnątrz - nie tylko nad morzem. Deszczowe Pomorze też ma swój urok i warto pamiętać o tym, że nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. No, ale wiadomo nie każdy lubi i może przebywać na dworze kiedy pada, wieje i jest zimno. Co zamiast tego? Cała masa innych atrakcji, których na Pomorzu nie brakuje, niezależnie od pogody.
Nie trzeba odwiedzać galerii i muzeów by obcować ze sztuką. Ta coraz odważniej prezentuje się na zewnątrz - zwłaszcza w wydaniu wielkoformatowym. Doskonałym przykładem na to jest choćby gdańska Zaspa - mekka street artu. Ale nie tylko tam możemy oglądać murale. Sztuka uliczna w Trójmieście nie ogranicza się tylko do tej dzielnicy.
Pieszo, kajakiem i oczywiście rowerem. Dwa kółka na Pomorzu to także gotowy scenariusz na zwiedzanie tego kawałka Polski i sposób na aktywny wypoczynek w wyjątkowym otoczeniu. Podpowiadamy kilka wariacji wypoczynku pod hasłem rowerem po pomorskich szlakach.
Komu w drogę temu kask, wygodne ubranie i bidon z wodą! (mapa też się przyda).
Choć Gdańsk to nie Kraków i aż tylu kościołów na Starym i Głównym Mieście nie ma, jednak historia związana ze świątyniami w Grodzie Neptuna jest wyjątkowa. To między innymi z uwagi na reformację, która na kilka stuleci odcisnęła piętno na budynkach sakralnych - zwłaszcza w centrum miasta, ale także zniszczenia wojenne, które nie ominęły tych obiektów. Nie mniej gdańskie kościoły to perełki i pod względem architektury i ciekawych faktów, które warto poznać.
Niemal co roku okupują wysokie miejsca w rankingach, także tych międzynarodowych. Zachwycają szerokością, drobnym, złotym piaskiem, czystością, a w niektórych miejscach i dzikością. Plaże nadmorskie - nie tylko te w Gdańsku czy Trójmieście co roku ściągają do siebie miłośników morskiego wypoczynku nad wodami Bałtyku. Gdzie jest najpiękniej? Trudno zdecydować. Mamy kilka propozycji. Także dla właścicieli czworonogów.
Można podziwiać w muzeum, kościołach i u jubilera. Można dumnie nosić. Szczęśliwcy znajdą go w naturze spacerując po plaży. A to szczęście nazywa się złotem Bałtyku - czyli bursztynem. Przeważnie w kolorze żółto-złoto-żywicznym daje poczucie nigdy niekończącego się lata, a także swego rodzaju luksusu. Pomorze bursztynem stoi, z bursztynu słynie i o bursztynie edukuje. Warto choć na moment popatrzeć na świat przez bursztynowe okulary. Okazji nie brakuje.
Może w klimacie nadmorskim przychodzi nieco później, ale bywa, że zachwyca bardziej niż gdzie indziej. Wiosna na Pomorzu to wyjątkowy czas wzrostu, kolorów, dźwięków i zapachów. Parki, ogrody botaniczne, arboretum zachęcają do spacerów i głębszego oddechu. Podpowiadamy, gdzie się wybrać na wiosenny spacer na Pomorzu by obserwacja przyrody przyniosła spokój i inspirację.
Zabiegi obrzędowo-magiczne i ścisły post, a potem świętowanie. Wielkanoc na Pomorzu, a także czas przygotowań mają bogatą i ciekawą tradycję. A wszystko to wplecione w biologiczny zegar budzącej się do życia przyrody.
Po przygotowaniach i świątecznym celebrowaniu przy stole sprawą równie ważną jest ruch, dla dobrego samopoczucia i pełnego odpoczynku, a także rodzinnej integracji. Miejsc do wędrowania na Pomorzu nie brakuje.