Piwo z Gdańska? Jak najbardziej! Ten złoty trunek ma bogatą i ciekawą historię w mieście mieniącym się bursztynem, którego kolor notabene może przywodzić na myśl piwo. Warto jednak mieć świadomość, że smak, zapach i barwa dawnego piwa różnią się od tego warzonego dzisiaj. Niektórzy współcześni piwowarzy, próbują odtworzyć smak piwa dawnego Gdańska. A dawny Gdańsk piwem stał i nie ma w tym przesady. W XVI w mieście działało ponad 400 browarów.
Pomorskie. Nabierz kolorów!
Pomorskie jest jak magnes - przyciąga turystów z całego świata. Miejsca historyczne harmonizują z naturalnym bogactwem regionu. Szerokie plaże z bursztynowym piaskiem położone w nadmorskich kurortach, szerokie wody Bałtyku, olbrzymie kompleksy leśne, kraina jezior i rzek oraz bogate kulturowo miasta – to wszystko sprawia, że Pomorskie stanowi atrakcyjną destynację zarówno na długi wypoczynek, jak też citybreak. Tworzymy dla Was treści oraz oferty, które pozwolą bliżej poznać region. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami oraz skorzystania z naszych wycieczek.
Z wieży, platformy widokowej, z tarasu biurowca, stoczniowego dźwigu czy diabelskiego młyna. Spojrzenie na Gdańsk z góry niejedno ma imię, ale jeden wspólnie mianownik – zapiera dech w piersiach. Pozwala też na zobaczenie dobrze znanych zabytków i budowli w nowej, nieoczywistej perspektywie. A Gdańsk to perła w koronie wśród zabytkowych miast województwa pomorskiego.
Powstał 40 mln lat temu w Eocenie. Gdy się go podpali – płonie, i mimo, że to nie kamień chętnie wybierany jest przez rękodzielników do wyrobu biżuterii. Jego wartość trudno przecenić i do dziś rozsławia Pomorskie na cały świat. Mowa o złocie Bałtyku czyli bursztynie bałtyckim, który jest nieodłącznym elementem tego regionu. Nie sposób mówić o tym kawałku Polski pomijając w tej opowieści bursztyn.
Słysząc Sopot od razu myślimy o złocistej plaży, Monciaku i najdłuższym na Bałtyku drewnianym pomoście. I choć to najmniejsze miasto Trójmiasta to ono jest najbardziej kojarzone z rozrywką i letnim wypoczynkiem. I słusznie. Ale miasto do zaoferowania ma o wiele więcej i warto zaplanować, nawet krótką, jednodniową wycieczkę po Sopocie. To nie tylko modne ale przede wszystkim ciekawe miejsce do zwiedzenia na Pomorzu.
Podmokłe tereny poprzecinanie kanałami, malownicza równina i żyzne gleby a w panoramie stare kościoły, cmentarze, oryginalne domy i wiatraki. Ta holenderska widokówka to nie Niderlandy, a Żuławy – wyjątkowy region Województwa Pomorskiego położony między Gdańskiem, Malborkiem a Elblągiem.
Majówka tuż, tuż. Wraz z nią zaczyna się sezon ciekawych wydarzeń plenerowych. Jednym z nich jest Czarne Wesele. Brzmi tajemniczo? Tak nazywano coroczne tradycyjne kopanie torfu, które miało miejsce na tych terenach zawsze w pierwszych dniach maja. W tym czasie mieszkańcy wspólnymi siłami wydobywali czarny torf. Był to niezwykle cenny surowiec, gdyż po wysuszeniu służył do ogrzewania chat. Aby praca szła sprawnie wszyscy mieszkańcy ze sobą współpracowali, a wysiłek wieńczył czas na odpoczynek i wspólne biesiadowanie.
Wiosna to czas, który sprzyja pieszym wędrówkom. Co zwiedzić w Trójmieście? Oglądanie Gdańska z punktów widokowych to ciekawa propozycja na samodzielny spacer albo zwiedzanie z przewodnikiem. Chodźcie podziwiać miasto z innej perspektywy! Plenerowa wycieczka to okazja, by poznać inne oblicze Gdańska, zagłębić się w jego historię i zobaczyć, jak szybko się zmienia. Spacer od jednego punktu do drugiego jest też szansą na odkrycie przyrodniczych walorów miasta.
Czy macie pomysł na Walentynki? Dzień Zakochanych to świetna okazja do zwiedzania Gdańska, poznania miasta przez pryzmat serca i odkrycia wielu historii miłosnych, sekretnych romansów i miejsc schadzek dawnych mieszkańców. W Gdańsku znajdziemy zarówno współczesny symbol zakochanych - Most Miłości, jak również historyczne obiekty i miejsca, w których spotykali się kochankowie. Gdańsk to kopalnia miłosnych legend.
Zima na Pomorzu może Was zaskoczyć. Mimo wiatru, sztormów i niskiej temperatury, tu nigdy nie wieje nudą! Alternatywą dla białego szaleństwa i rozrywki na świeżym powietrzu, są aktywności pod dachem. Liczne atrakcje oferują centra edukacyjne, które proponują innowacyjne metody nauczania przez zabawę i samodzielne eksperymentowanie. Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Hevelianum Gdańsk oraz Ośrodek Kultury Morskiej na pewno Was nie zawiodą, bo w nich każdy może zostać odkrywcą.
Zima nad morzem, w kaszubskich lasach, nad pomorskimi jeziorami jest pełna uroku. Mróz i śnieg malują nie tylko piękne krajobrazy, ale stwarzają okazję do rozrywki i sportu na świeżym powietrzu. Fani białego szaleństwa nie mogą narzekać – w tym sezonie spadł już pierwszy śnieg i zima rozkręca się na dobre. Aby korzystać z zimowych atrakcji, wcale nie trzeba jechać w góry. Sanki, narty, snowboard, łyżwy, kuligi, morsowanie, spacery są dostępne w Trójmieście, na Kaszubach, w Borach Tucholskich czy w pasie nadmorskim. Szykujcie się na zimowe aktywności, wszak ruch na świeżym powietrzu to zdrowie!