Co kraj to obyczaj, co region to upodobanie. Jeśli zaś chodzi o tradycję Bożego Narodzenia, także tę kulinarną, to Pomorze również może się pochwalić wyjątkowymi potrawami. Czego nie spotkamy gdzie indziej, co to jest zupa z brzadu i jak zrobić miodny kuch między innymi o tym piszemy w tym artykule.
Ryby mają głos
Na Pomorzu, w tym na Kaszubach wigilijne dania - podobnie jak wielu innych regionach są postne. Nie oznacza to jednak, że wigilijne menu jest ograniczone - to raczej pole do popisu dla gospodyń i gospodarzy, którzy dysponując tym co dała natura organizują świątecznym stół dzieląc się nim z rodziną i sąsiadami. Pomorzanie chętnie sięgają po plony natury jak groch, fasolę, mak, ziemniaki, kapustę, suszone owoce, runo leśne oraz ryby. Dominują śledzie przygotowywane na różne sposoby, ale nie tylko. Na Pomorzu i Kaszubach obok podawanej chętnie zupy rybnej (nie tylko w czasie wigilii) również serwowane są dania z innych gatunków ryb jak np. smażony karp, wędzony węgorz ryba w galarecie czy pstrąg w migdałach.
Jeśli mowa o rybie nie może jej zabraknąć także w dodatkach - np. w pierogach - pierogi z rybnym farszem na Pomorzu to także wigilijny przysmak obecny na wielu stołach w tym rejonie Polski.
Zupa z brzadu
Zupa jako jedno z wigilijnych dań to tradycja w wielu regionach Polski. Zupa grzybowa, zupa rybna i oczywiście barszcz z uszkami to najczęściej występujące trio. Jeśli chodzi o Pomorze to ten region może pochwalić się zupą brzdową - to kaszubski przysmak, tradycyjnie przygotowywany na Wigilię. Zupa jest postna, bez mięsa a jej składniki powodują, że jest nie tylko smaczna ale także zdrowa zawiera wiele mikroelementów wspomagających pracę jelit. Składają się na nią suszone owoce jak jabłka, śliwki, morele gruszki czy wiśnie - czasem dodawane są i grzyby. Zupa zazwyczaj jest zabielana i serwowana z kluseczkami lub ziemniakami. Danie śmiało można serwować także w innym czasie niż święta.
Inne zupy na Pomorzu jakie można spotkać na wigilijnym stole to także zupa brukwiowa i - a jakże - śledziowa robiona na mleku z cebulą i ziemniakami z dodatkiem czosnku, soku z cytryny, soli i pieprzu.
Miodny kuch
Wigilijne dania to także ich słodka strona. Pierniki, serniki i makowce na paterach być muszą w każdym polskim domu, jako deser powigilijnej wieczerzy i deser na kolejne świąteczne dni. Wśród deserów i ciast serwowanych na Pomorzu trzeba wymienić też dodatkowo miodny kuch. Przypomina piernik, a przygotowuje się go z dodatkiem marchewki miodu i bakalii.
Kluski z ucieranym makiem
Makaron na słodko? Niektórym nie przechodzi to przez gardło, ale jeśli powiemy kluski z makiem lub makiełki....To danie akurat może mieć kilka wariacji i jest obecne na wigilijnym stole także na Pomorzu - kluski ucierane z makiem to danie na słodko. Mogą być to łazanki, może być makaron. Ciasto robione jest tak samo jak na pierogi - dodatki, gdzie mak wiedzie prym według uznania. Co do makowej masy? Miód, bakalie - jak np posiekane włoskie orzechy, migdały, rodzynki żurawina, masło, cynamon, ekstrakt z wanilii.
Kapusta z suszonymi grzybami
To danie również gości w niejednym polskim domu podczas wigilii i wchodzi w skład 12 tradycyjnych potraw. Do przygotowań potrzebujemy kapusty kiszonej, grzybów suszonych cebuli, liść laurowy, ziele angielskie sól i pieprz.
Śledzie w kapuście
Zaczęliśmy od ryb i kończymy na rybach, a konkretnie na śledziach a jeszcze bardziej precyzyjnie to na śledziach w kapuście. Co to za potrawa? Jak sama nazwa wskazuje ale myliłby się ten kto pomyśli, że to rodzaju bigosu. Nie o bigos tu chodzi. Śledzie w kapuście kiszonej to regionalny przysmak kaszubski, który robi się szybko. Dodatkowo okazuje się, że kapusta z jabłkami oraz świeża ryba to doskonałe połączenie, duet który zawojuje niejedno podniebienie.
Boże Narodzenie na Pomorzu i na talerzu to nierzadko nieoczywiste potrawy, ktore mogą wydawać się mało wyszukane. Chodzi jednak o tradycję, która wiąże się lub może kiedyś bardziej wiązała się z dostepnością produktów na rynku lokalnym. Dziś już raczej nie ma tego problemu niemniej warto mieć swiadomość tego co i dlaczego jemy na Pomorzu w czasie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia.