Pomorze na niepogodę pomoże na brak słońca

Listopad nie ma szczęścia do ładnej pogody i nie zachęca do przebywania na zewnątrz - nie tylko nad morzem. Deszczowe Pomorze też ma swój urok i warto pamiętać o tym, że nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. No, ale wiadomo nie każdy lubi i może przebywać na dworze kiedy pada, wieje i jest zimno. Co zamiast tego? Cała masa innych atrakcji, których na Pomorzu nie brakuje, niezależnie od pogody.

 Centrum Experyment

Edukacyjnie i rozrywkowo

Na samym początku rozprawiamy się z powiedzeniem, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. To nie musi być prawda - a dorośli mogą dołączyć do młodszych i równie ciekawie spędzić czas. Gdzie? Na przykład w Hewelianum. Unikatowe miejsce w sercu Gdańska na Górze Gradowej. To centrum edukacyjne nastawione na popularyzację wiedzy z takich dziedzin jak: fizyka, matematyka, geografia, ekologia czy historia - wszystko to w ramach interaktywnych wystaw. Brzmi niekonwencjonalnie prawda? A wszystko osadzone w dawnych koszarach.

Interaktywną wystawę, ale nastawioną na prezentację dziedzictwa morskiego Gdańska proponuje swoim gościom Ośrodek Kultury Morskiej przy Długim Pobrzeżu. Tutaj dowiemy się więcej o morzu, statkach, porcie. Na miejscu są symulatory i nawet basen ze zdalnie sterowanymi statkami. Coś dla dzieci i dorosłych. W swoje podwoje po kilkuletnim remoncie zaprasza też zabytkowy Żuraw, w którym urządzono pomieszczenia na wzór dawnych przestrzeni charakterystycznych dla morskiego życia i interesów miasta.

W Gdańsku mamy liczne oddziały Muzeum Gdańska, jest też Muzeum Narodowe w wyjątkowych przestrzeniach poklasztornych, Muzeum Bursztynu czy znajdujące się naprzeciwko Muzeum Zegarów Wieżowych w Kościele św. Katarzyny. 

W Gdyni z kolei warto odwiedzić Centrum Nauki Experyment. Znajduje się w pobliżu kolejki SM Gdynia Redłowo i jest częścią Parku Naukowo Technologicznego - łatwo tam trafić.  W przeszklonej przestrzeni znajdziemy wiele stanowisk w formie interaktywnych instalacji i pokazów. Experyment łączy naukę i zabawę oraz prowadzenie działań upowszechniających naukę.

Będąc w Gdyni warto też odwiedzić Akwarium Gdyńskie znajdujące się na skraju Skweru Kościuszki. To podwodny ogród zoologiczny, którego podopieczni związani są ze środowiskiem wodnym.

Wśród muzeów warto wybrać się do Muzeum Emigracji w miejscu, z którego odpływał legendarny transatlantyk Batory i Muzeum Miasta Gdyni. A stamtąd już niedaleko do Gdyńskiego Centrum Filmowego - to dla miłośników kinematografii.

Galeria Starych Zabawek

Muzeum czy też Galeria Starych Zabawek to osobny punkt na mapie galeriowo-muzealnej. Zupełnie wyjątkowy obiekt - to podróż sentymentalna dla starszych "dzieci". Zobaczymy zabawki z lat 1920-1989 - wszystkie jak zapewniają organizatorzy tego miejsca są w 100 procentach produkcji polskiej. Samochodziki, pluszaki, lalki, klocki, pojazdy rolnicze, pistolety.... Są też rzutniki-projektory, które były namiastką domowego kina. Galeria znajduje się przy ul. Piwnej na Głównym Mieście w Gdańsku.

Oliwa egzotyczna i etnograficzna

Jeśli spacery w terenie odpadają, bo pogoda deszczowa lub niepewna można wybrać się do Parku Oliwskiego, do Palmiarni. Obiekt po remoncie prezentuje się bardzo schludnie i atrakcyjnie - zwłaszcza kiedy jest podświetlony. Palmiarnia nie jest duża, ale dzięki rozmaitym gatunkom roślin i drzew można się poczuć jak w tropikach, tuż obok znajduje się kawiarnia.

W tym samym parku, w dawnym Spichlerzu Opackim mieści się Muzeum Etnograficzne. Dość nieoczywista atrakcja z wystawą stałą i zmieniającymi się ekspozycjami. Do najcenniejszych spośród 10 000 zgromadzonych eksponatów należy kolekcja mebli ludowych oraz sztuki i rzemiosła, pochodząca głównie z Pomorza Gdańskiego: Kaszub, Kociewia, Żuław, Powiśla i Borów Tucholskich. Warto tu zwrócić również uwagę na stałą ekspozycję Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego, gdzie zobaczyć można m.in. zbiory z zakresu rybołówstwa, rolnictwa, hodowli oraz gospodarstwa domowego. Obok niej w Spichlerzu organizowane są również wystawy czasowe poświęcone kulturze ludowej poszczególnych regionów Polski i ludom pozaeuropejskim.

Dom na głowie

Dom na głowie

Atrakcje na Pomorzu to nie tylko Trójmiasto. Może wycieczka do domu do góry nogami? Taki znajduje sie w Szymbarku na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Powstanie budowli, bardzo chętnie odwiedzanej i fotografowanej ma swoje głębsze znaczenie - jest alegorią współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie. W Centrum znjadują się też inne obiekty i eksponaty, z którymi warto sie zapoznać.

Witkacy w Białym Spichlerzu

Na Pomorzu nie brakuje też miejsc z wyjątkowymi wystawami, czym z pewnością zainteresują się miłośnicy sztuki. Wrażeń dostarczy BIały Spichlerz w Słupsku, gdzie znajduje się stała wystawa prezentująca największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego: „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia”. Na miejscu można też podziwiać zbiory sztuki współczesnej, prezentowane pod wspólnym tytułem „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”. Zobaczyć też można wystawę stałą „Słupsk. Miasto i ludzie” ukazującą eksponaty związane z historią miasta po 1945 roku. Oprócz tego organizowane są wystawy czasowe.

Zamek Książąt Pomorskich

Będąc w Słupsku warto też zajrzeć do Zamku Książąt Pomorskich a w nim mamy aż pięć wystaw stałych. Na wystawie „Skarby książąt pomorskich” zobaczyć można eksponaty dotyczące ostatnich Gryfitów. Na ekspozycji „Z przeszłości Słupska” prezentowane są obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami. Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku” prezentuje rzeźbę gotycką, gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia, meble z dawnych dworów pomorskich oraz numizmaty. Z kolei sztućce i akcesoria gastronomiczne prezentowane są na wystawie “Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” .

Ceramika kaszubska w Chmielnie

Ostatnia propozycja związana jest z kaszubami i ceramiką kaszubską. Z tą można się zapoznać odwiedzając Chmielno. Ekspozycja znajdującej się w pracowni obejmuje wyroby ostatnich trzech pokoleń rodziny Neclów, która od lat wytwarza naczynia gliniane. W trakcie zwiedzenia goście mogą dowiedzieć się jak powstają naczynia ceramiczne ijak wygląda praca garncarska. Na miejscu jest też możliwość spróbowania swoich sił na kole garncarskim z pomocą rzemieślnika w celu stworzenia własnego naczynia na kole garncarskim.

 

To tylko wybrane propozycje na czas niepogody. Pomorze ma jednak o wiele więcej do zaoferowania, nawet w czasie deszczu i braku aury. Jesień to znakomity czas na próbowanie nowych smaków i zbieranie nowych doświadczeń - może Smaki Pomorza odczarują szary listopad? Na stronie pomorskie-prestige.eu mamy jeszcze więcej inspiracji, które w tym pomogą.

 

 

 

Book Now Book Now