Droga Królewska w Gdańsku pełna skarbów

Co zobaczyć w Gdańsku? Jakie miejsca zwiedzić? Jest ich na pewno sporo, ale na pierwsze miejsce na pewno zasługuje Droga Królewska. Warto ją poznać, bo tu drzemie kawał polskiej historii. Wycieczka z profesjonalnym przewodnikiem to najlepsza opcja, aby poznać zakamarki Głównego Miasta. Podążając śladami królów i znanych postaci, odkryjemy razem ciekawe miejsca, historyczne ciekawostki i rodzime sekrety ukryte w starych kamienicach, zaułkach i bramach. A może znajdziemy więcej niż jednego Neptuna? Podczas 2,5 godzinnego spaceru na pewno nie będzie czasu na nudę!

Być w Gdańsku i nie wybrać się na spacer Drogą Królewską, to jak być w Rzymie i nie zobaczyć papieża. Trakt Królewski to przecież najczęściej uczęszczana trasa spacerowa w ponad 1000-letnim Gdańsku. Komu zawdzięcza swoja nazwę? Ano polskim królom, którzy nią podążali, gdy przybywali z wizytą do miasta. Jak sama nazwa wskazuje, Drogą Królewską wjeżdżały do miasta wielkie orszaki królewskie. Polskich monarchów, m. in. orszak króla Jana III Sobieskiego witały wiwatujące tłumy. Bale i parady, wielkie egzekucje, barwne widowiska oraz wszystkie ważne wydarzenia działy się właśnie tutaj.

Droga Królewska stanowiła najdłuższą oś urbanistyczną europejskiego średniowiecza. Trakt rozpoczyna się u wrót Bramy Wyżynnej i wiedzie przez Wieżę Więzienną oraz Katownię. Następnie prowadzi przez Złotą Bramę na Długą, która ciągnie się wzdłuż patrycjuszowskich kamienic o imponujących fasadach aż do Ratusza Głównego Miasta. Stąd płynnie przechodzi w Długi Targ, przy którym króluje Neptun brylujący na słynnej gdańskiej fontannie. Mijając prawdziwe architektoniczne perełki: Dwór Artusa, Kamieniczki Królewskie oraz Złotą Kamienicę, docieramy do Zielonej Bramy, która zamyka Drogę Królewską. I przekonacie się na własne oczy, że Zielona Brama wcale nie jest zielona.

Droga Królewska w średniowieczu była głównym traktem handlowym. Tutejsze kamienice należały do najbogatszych mieszkańców. W miejscu między Ratuszem a fontanną Neptuna w średniowieczu handlowano świniami, stąd tę część traktu nazwano Targiem Prosiąt.  Przy Drodze Królewskiej znajdowały się też punkty publicznych egzekucji. Na Długim Targu, życie tracili ci "dobrze urodzeni", pochodzący z rodzin szlacheckich. Wyroki śmierci na pozostałych wykonywano w pobliskiej Katowni lub na tzw. Górze Szubienicznej.

Nasza wycieczka jest nieoczywista z dwóch powodów. Po pierwsze trasa spacerowa zbacza z głównego szlaku i wiedzie przyległymi uliczkami do ciekawych miejsc na mapie Głównego Miasta. Do zabytków i atrakcji turystycznych docieramy bocznymi uliczkami, zaglądamy w podwórza, przyglądamy się rzeźbom, detalom architektury, motywom dekoracyjnym. Zobaczycie, ile historycznych ciekawostek i legend kryją stare zabytki.

Po drugie podczas naszej wycieczki zazwyczaj wchodzimy do środka zabytkowej Bramy Wyżynnej. Brama Wyżynna była niegdyś bramą wjazdową do miasta i jest punktem startu. Dziś mieści się tutaj punkt informacji turystycznej i siedziba Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Wprawdzie na partner może wejść każdy, by uzyskać informacje, ale wejście na piętro jest na co dzień niedostępne dla turystów. Nasz przewodnik  stromymi schodami zabierze Was jednak na górę, o ile wycieczka odbywać się będzie poza godzinami biura PROT. Tam zobaczycie m.in. wielki przeszklony otwór. Po opuszczeniu bramy, przyjrzymy się fasadzie, która skrywa pewien gdański żart.

Podczas zwiedzania z przewodnikiem nie możemy Wam obiecać dobrej pogody, ale na pewno gwarantujemy mnóstwo wrażeń, ciekawostek i dużo dobrego humoru. W całym bogactwie zabytków każdy znajdzie coś dla siebie. Jednych zachwyci Zespół Przedbramia ul. Długiej: katownia ze spacerniakiem czy drzwiczki do lochu, innych Wielka Zbrojownia i Stara Apteka, jeszcze innych Złota Brama wzorowana na rzymskich łukach triumfalnych, bogato zdobiona kamiennymi posągami będącymi uosobieniem cnót.

Podczas spaceru staniemy pod Basztą Słomianą, zahaczymy o Portal Dworu bractwa św. Jerzego, zobaczymy jak wyglądała Wielka Synagoga i jak monumentalnie prezentuje się dziś Teatr Szekspirowski. Przejdziemy ulicą Ogarną, zwaną kiedyś Browarniczą, a stojąc pod oknami Domu Fahrenheita odkryjemy pamiątkową tablicę w kształcie termometru. Przy Ratuszu Głównego Miasta poznamy gdańskie wzorce miar, na Długim Targu przyjrzymy się kamienicom, w których nocowali królowie.

Odkryjemy też gdańskie legendy. Przyglądając się lwom na Ratuszu, który był ówczesną siedzibą rajców, poznamy legendę o odwróconym lwie. Podziwiając imponującą fasadę Dworu Artusa, wgryziemy się w legendę o diabelskim zębie. Oprócz tego, zobaczymy cegłę z psią łapą,  dowiemy się kim była Panienka z Okienka i  czym są gdańskie rzygacze.

Staniemy także pod Fontanną Neptuna, która stanowi symbol Gdańska. Oczywiście obowiązkowym punktem programu jest pamiątkowe zdjęcie,  o ile wszędobylskie gołębie nam na to pozwolą. Bez obaw, wstydu nie będzie! Odlany z brązu, 650-kilogramowy bóg mórz i oceanów ma już zakryte listkiem figowym przyrodzenie.

Fotkę możemy sobie także pstryknąć na Zielonym Moście. Malowniczy widok , jaki rozciąga się stąd na stary port, Motławę, Spichlerze, statek Sołdek i majestatyczny Żuraw – stary dźwig portowy -  robi wrażenie o każdej porze dnia i nocy!

 

Wycieczki odbywają się regularnie. Szczegóły znajdziecie tutaj:  https://pomorskietours.pl/index.php/pl/wycieczki-jednodniowe-pomorskie/gdansk-droga-krolewska 

Book Now Book Now