Zanurz się w Pomorskim! Odkrywaj piękno regionu z Pomorskie Tours!

W Pomorskim możemy wyszczególnić kilka subregionów. Każdy z nich jest wyjątkowy i warty odwiedzenia. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Kaszuby: malownicza i rozległa kraina od Bałtyku do Borów Tucholskich wyróżniająca się pięknem przyrody, zamieszkała przez Kaszubów pielęgnujących regionalne tradycje oraz własny język. W regionie znajdziesz wiele agroturystyk i gospodarstw, w których kupisz lokalne wyroby, np. kozie sery. W północnej części kaszubski pejzaż tworzą szerokie piaszczyste plaże, dostojne latarnie morskie, rybackie chaty. W rejonie środkowym i południowym przeważają gęste wysokie lasy, zielone wzgórza i liczne polodowcowe jeziora. Region na pewno kojarzy Ci się z cudnym motywem wzorniczym - siedmiobarwnym haftem kaszubskim - wykorzystywanym w produkcji odzieży, porcelany, przedmiotów codziennego użytku.

 

 

Bory Tucholskie: obszar największych kompleksów borów sosnowych w Polsce z bogatą florą i fauną. Park Narodowy Bory Tucholskie jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. To obszar z niezwykle zdrowym powietrzem, na którym żyje wiele unikatowych, chronionych i rzadkich gatunków roślin, zwierząt oraz grzybów. Błoga cisza i anielski spokój sprawiają, że możesz się tu zatrzymać, zrelaksować na łonie natury i spotkać oko w oko z dziką zwierzyną - sarną a nawet łosiem. Piękne leśne tereny, przez które wiodą liczne ścieżki przyrodnicze, sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi: spacerom i wycieczkom rowerowym. Miejsce ciekawe także na spływy kajakowe.

 

 

Kociewie:  region etnograficzno-kulturowy położony na zachodnim brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. Teren idealny na aktywne wycieczki – spacery z kijkami, wycieczki rowerowe czy spływy kajakowe. Kociewiacy razem z Kaszubami to pierwotna, słowiańska ludność Pomorza. Po czasach książąt pomorskich na rozwój regionu wpłynęły zakony cystersów, krzyżaków i joannitów. Kociewiacy mają własne tradycje, gwarę, regionalną kuchnię, a nawet haft. Jednym z ciekawszych miejsc jest Pelplin, w którym zobaczysz  jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga.

Powiśle: region obejmujący tereny nad dolną Wisłą, na jej wschodnim brzegu, któremu uroku dodaje bogactwo jezior, rzek, lasów i pól uprawnych.  Obszar ten znajduje się na terenie historycznych Prus Górnych i słynie z zamków, twierdz i krypt.  Największą chlubą jest zamek w Malborku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, który otwiera szlak zamków krzyżackich. Rarytasem na Powiślu jest powiślańska śliwka, którą szczycą się lokalni dostawcy.

 

 

Żuławy: obszar wytworzony przez akumulację materiału rzecznego w deltach rzek. To wymagający teren, podmokły, który jest sztucznie odwadniany. Krajobraz Żuław tworzą rzeki, kanały i rowy melioracyjne, a także pola i rozległe równiny. Można tu znaleźć stare kościoły, holenderskie wiatraki i świetnie zachowany cmentarz menonicki. Region warto podziwiać z perspektywy kolejki wąskotorowej z otwartymi wagonikami. Unikatem na skalę europejską jest most obrotowy w Rybinie. 

 

Ziemia Słupska: niezwykle ciekawy teren Pomorza, otwarty na Bałtyk, z malowniczą rzeką Słupią i licznymi przykładami klasycznej zabudowy szkieletowej. Znakiem charakterystycznym regionu są biało-czarne wiejskie domy, dzięki którym Ziemia Słupska nosi nazwę Krainy w Kratę. Odkryjesz tu skanseny, piękne plaże, latarnie morskie, uzdrowiskową miejscowość Ustka i Słupsk z gotyckim Zamkiem Książąt Pomorskich, gdzie znajduje się największa na świecie kolekcja obrazów awangardowego artysty Witkiewicza.

Book Now Book Now