Woda, słońce i złoty piasek. Gdzie na plażę na Pomorzu

Niemal co roku okupują wysokie miejsca w rankingach, także tych międzynarodowych. Zachwycają szerokością, drobnym, złotym piaskiem, czystością, a w niektórych miejscach i dzikością. Plaże nadmorskie - nie tylko te w Gdańsku czy Trójmieście co roku ściągają do siebie miłośników morskiego wypoczynku nad wodami Bałtyku. Gdzie jest najpiękniej? Trudno zdecydować. Mamy kilka propozycji. Także dla właścicieli czworonogów.

plaża pomorskie

Czysto, schludnie i z widokiem na ... statki

Gdańskie plaże to obok architektury, bogatej historii i wyjątkowych miejsc coś co jest jedną z wizytówek miasta. Od Jelitkowa przez Brzeźno, Stogi, Górki Zachodnie po Wyspę Sobieszewską - można znaleźć plażę dla siebie w zależności od tego jak lubimy wypoczywać.

W Jelitkowie, gdzie plaża łączy się z Sopotem znajdziemy i dobrą komunikację i gastronomię z miejscami rozrywki dla najmłodszych, podobnie w Brzeźnie. Tutaj także dobrze poczują się amatorzy siatkówki plażowej i innych aktywności - jest również siłownia pod chmurką na plaży. W sezonie letnim dostępny jest też plażowy stadion.

Nieco inny, plażowy krajobraz znajdziemy na Stogach. Plaża ograniczona tu jest z jednej strony sąsiedztwem portu,  z drugiej mamy Górki Zachodnie z po części skalistym brzegiem i bliskością Narodowego Centrum Żeglarstwa. Obok szerokiej plaży, kawałek dalej mamy las, a w nim Pusty Staw, dookoła którego można spacerować i odpocząć po przyjęciu dużej dawki słońca.

Z kolei Wyspa Sobieszewska ze swoimi plażami to chyba najbardziej dziki kawałek miasta jeśli mowa o plażach. Blisko Ujścia Wisły i otwartego morza - na pewno ruch jest tam mniejszy, do tego spory kawałek lasu - warto wybrać się tam także rowerami. Dla cierpliwych i lubiących samotne spacery o poranku wartością dodaną będą...bursztyny, na które można się natknąć podczas porannej przechadzki brzegiem morza, zwłaszcza po sztormowej pogodzie.

Wyspa Sobieszewska

Warto dodać, że z gdańskich plaż dobrze widać statki oczekujące na wejście do portu. Czasem jest ich całkiem sporo i w zależności od pogody i widoczności robią niemałe zamieszanie sprawiając wrażenie jakby ... wisiały w powietrzu. To na pewno gratka dla amatorów fotografii.

Sopot, Gdynia, Półwysep Helski

Chyba najbardziej popularne no i oblężone plaże w Trójmieście znajdują się w Sopocie. Bliskość mola, Domu Kuracyjnego i promenady nadmorskiej powoduje, że goście i pewnie też mieszkańcy chętnie decydują się na wypoczynek właśnie tutaj.

Atrakcyjne położenie ma także Plaża Gdynia Śródmieście - szeroka, blisko promenady, Akwarium Gdyńskiego i mariny. Jest też często miejscem imprez plenerowych. No i plaża w Orłowie leżąca u podnóża klifu, którego każdego roku ubywa.

Plaża w Gdyni

Wyjątkowa jest plaża w Helu - dokładnie na Cyplu Helskim - gdzie mamy początek lub jak niektórzy wolą koniec Polski. Świadomość tej wyjątkowej lokalizacji sprawia, że miejsce wydaje się atrakcyjniejsze. Plaża rozciąga się na długości ok. 2 kilometrów. Ze względu na swe położenie woda bardzo szybko się tam nagrzewa latem. Położenie na cyplu sprawia, że plaża jest chroniona przed silnymi falami i wiatrami, dzięki czemu można tam bezpiecznie pływać. Plaża jest szeroka, a prowadzi przed samym wejściem na nią specjalnie zbudowany pomost, którym mogą poruszać się osoby z wózkami. Czasami na brzegu można zaobserwować foki, które wypływają na odpoczynek. Warto jednak pamiętać, by trzymać się od nich z daleka i ich nie straszyć.

Na Półwyspie Helskim na plażach od strony otwartego morza działają strzeżone kąpieliska morskie. Z kolei od strony Zatoki Puckiej nie brakuje miejsc gdzie działa wiele szkół i wypożyczalni sprzętu windsurfingowego, są tam porty jachtowe i rybackie. W Jastarni i Juracie można wybrać się na spacer na molo.

Łeba i ... morze piasku

Szerokie, piaszczyste i czyste plaże znajdują się też w Łebie, która może pochwalić się bardzo długą linię brzegową. To także raj dla tych, którzy oprócz opalania i kąpieli lubią spacerować. Różnorodne krajobrazy i zmienna linia brzegowa to bez wątpienia dodatkowe atuty pobytu tutaj. Na miejscu można znaleźć zarówno popularne, pełne nadmorskich atrakcji i plażowych barów odcinki, jak i dzikie plaże. Warto wiedzieć, że rzeka Łeba, która uchodzi tu do morza, dzieli plażę na część wschodnią i zachodnią.

Plaża w Łebie

Gdzie na plażę z psem?

Wakacje nad morzem to bardzo często także czas spędzany z czworonogami, które towarzyszą nam podczas urlopowych eskapad. Pies na plaży to z jednej strony ciekawy sposób na aktywny wypoczynek ale też kłopot, bo nie wszędzie czworonogi są mile widziane. Są jednak miejsca, które niezależnie od sezonu są otwarte także dla nich. Na niektórych obowiązują zakazy ... godzinowe. Jak to wygląda na pomorskich plażach? Oto lista miejsc przyjaznych czworonogom:

Plaża dla psów w Kuźnicy (Półwysep Helski), wejście na plażę 29

Plaża dla psów w Jastarni (Półwysep Helski), wejście na plażę 55

Plaża dla psów w Sopocie (czynna od godz. 18.00 do godz. 24.00), wejście na plażę 43-45

Plaża dla psów Babie Doły w Gdyni, wejście na plażę 4 

Plaża dla psów Kolibki Gdynia, wejście na plażę 18 i 19

Plaża dla psów w Brzeźnie Gdańsk, wejście na plażę nr 34

Plaża dla psów Białogóra,  wejście na plażę 32

Plaża dla psów Dębki, wejście na plażę 18

Plaża dla psów Karwieńskie Błota, wejście na plażę 4

Plaża dla psów Łeba,  Plaża B (zachodnia), Łeba

Plaża dla psów znajduje się też w Rowach.

Plaże dla Psów

Warto pamiętać o tym, by zapoznać się z regulaminem przed wejściem na konkretną plażę z czworonogiem. W niektórych przypadkach psy powinny być trzymane na smyczy i mieć założony kaganiec.

Book Now Book Now