Można podziwiać w muzeum, kościołach i u jubilera. Można dumnie nosić. Szczęśliwcy znajdą go w naturze spacerując po plaży. A to szczęście nazywa się złotem Bałtyku - czyli bursztynem. Przeważnie w kolorze żółto-złoto-żywicznym daje poczucie nigdy niekończącego się lata, a także swego rodzaju luksusu. Pomorze bursztynem stoi, z bursztynu słynie i o bursztynie edukuje. Warto choć na moment popatrzeć na świat przez bursztynowe okulary. Okazji nie brakuje.
Bursztynowe szlagiery i ... kot
Rozpoczynając przygodę z tym minerałem warto na początek odwiedzić Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Placówka od niedawna znajduje się w nowej siedzibie przy ul. Wielkie Młyny. Prezentuje jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie. Wyjaśnia też proces jego powstawania. Taka wiedza pozwala na inne spojrzenie na ten minerał, na Gdańsk, a także na całe Pomorskie.
Tuż obok gmachu muzeum znajduje się kościół św. Brygidy, a w nim Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny . Dzieło, które - podobnie jak Sagrada Familia w Barcelonie - ciągle nie jest ukończone, ale robi duże wrażenie ze wzgledu na rozmach i symbolikę. Ołtarz główny bazyliki wykonany jest w dużej mierze z bursztynu. Powstaje od 2000 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii. Projekt ołtarza wykonał prof. Stanisław Radwański, a głównym wykonawcą bursztynowych elementów jest Mariusz Drapikowski. To największy obiekt wykonany z bursztynu na świecie, trzy razy większy od Bursztynowej Komnaty. Nastawa ołtarza ma ok. 120 m² powierzchni, 10 metrów szerokości i przeszło 12 m wysokości.
Całkiem niedawno bursztynową nowością w przestrzeni Gdańska i czymś co zaskoczyło także samych mieszkańców jest bursztynowy kot, który pojawił się na ścianie jednej z kamienic. Po raz pierwszy ukazał się on latem 2021 r. na schodach przy ul. Mariackiej. Ale potem zniknął. Wrócił w tym roku. Tym razem płaskorzeźbę można podziwiać na elewacji kamienicy stojącej na rogu ul. Koziej i św. Ducha. To bursztynowy projekt autorstwa Inko i Gnito. Płaskorzeźba przedstawia kota naturalnej wielkości, a bursztynowy kolor podkreśla jego unikatowość.
Poza Gdańskiem streetartowe koty upodobały sobie też inne miasta m.in. w Niemczech, Holandii, Chorwacji, we Włoszech, Czechach czy Francji.
Szlakiem bursztynu
Dzieje bursztynu na Pomorzu nierozerwalnie związane są z przebiegającym przez region bursztynowym szlakiem. Nie tworzy on dziś zwartej linii obiektów, ale specjalne oznakowanie wskazuje na jego interesujące fragmenty.
Miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić, na tej trasie, a które przed wiekami pełniło ważną rolę gospodarczo-kulturową jest Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim. Wieki temu Pruszcz Gdański, leżał nad nieistniejącym dziś, połączonym z morzem jeziorem lagunowym. Właśnie tutaj powstał ważny ośrodek handlowy, zwany „faktorią". Przybywający z różnych stron świata kupcy kupowali tam różne towary, między innymi bursztyn. Szybko Faktoria w Pruszczu Gdańskim stała się swego rodzaju ekonomicznym centrum zlokalizowanym pomiędzy Tczewem, Gdańskiem, a całym Pomorzem Wschodnim. W 2011 roku otwarto zrekonstruowaną osadę handlową. Na miejscu można zobaczyć jak żyli ówcześni mieszkańcy Pomorza, można wziąć też udział w lekcjach muzealnych.
Szlak bursztynowy to także mniej znane, mniej oczywiste miejsca, które warto odwiedzić jak choćby Muzeum Bursztynu w Stegnie czy Muzeum Bursztynu w Łebie.
Warsztaty z bursztynem dla każdego
Komu lekcje historii o bursztynie nie wystarczą może zapisać się na warsztaty. Zajęcia są dla wszystkich: dzieci, dorosłych, rodzin. Takie kreatywne lekcje to nie tylko nauka o pochodzeniu tego minerału, ale także rozpoznawanie gatunków i autentyczności. Na deser można stworzyć własną, wyjątkową, bursztynową kompozycję i zabrać ją do domu. Warsztaty odbywają się zazwyczaj w przestrzeni zabytkowej Bramy Wyżynnej, której dostępność jest na co dzień ograniczona. Najbliższe planowane są już za miesiąc 29 czerwca - akurat na przywitanie wakacji. Kolejne odbędą się 27 lipca i 24 sierpnia. Uczestnicy warsztatów wykonają bursztynową ramkę do zdjęć.
Warsztat zostanie zrealizowany przy minimum 5-osobowej grupie.
Można też zapisać się na warsztaty w innym czasie - w zależności od liczby chętnych uczestników. Edukacyjna i kreatywna rozrywka, która łączy pokolenia to ukłon przede wszystkim w stronę rodzin. Uczestnicy poznają historię bursztynu, wykonają własnoręcznie bursztynową pamiątkę, poczują się jak w jednej, wielkiej rodzinie.
Tutaj również wymagana jest minimalna liczba uczestników - 5 osób.
Bursztyn na Jarmarku
Warsztaty z bursztynem spokojnie można zaliczyć podczas Jarmarku św. Dominika. To jedno z najważniejszych letnich wydarzeń na świeżym powietrzu nie tylko w Polsce ale i w Europie. Bursztynu również i tu nie brakuje. Rękodzielnicy prezentują nie tylko biżuterię, ale także przedmioty codziennego użytku, małe dzieła sztuki oraz produkty do konsumpcji - bo bursztyn nie jedno ma imię i przeznaczenie. Początek jarmarku 27 lipca. Impreza potrwa do 18 sierpnia.
W przygotowaniu jest też bursztynowy spacer po Gdańsku. Wypatrujcie informacji na naszej stronie i na facebooku.