Kaszuby na zimę. Białe szaleństwo, któremu warto się poddać

Wiosną na spacery i spływy, latem na pływanie i biwakowanie jesienią na grzyby i rowery, a zimą?  Właściwie na wszystko – oprócz grzybów, plus białe szaleństwo na nartach, desce, sankach, łyżwach  czy kuligach. Kaszuby w białej, mroźnej odsłonie to cała paleta wrażeń dla tych co lubią aktywnie lub trochę mniej aktywnie spędzać czas i dobrze przy tym zjeść. Jest co robić, a ferie są znakomitym przykładem na to by to sprawdzić.

Kaszuby Zimą

Narty, deska czy może kulig?

Ten kto planuje pojeździć na nartach, desce czy oponce na Kaszubach ten nie pożałuje. Nawet jeśli pogoda nie dopisze większość stoków jest sztucznie naśnieżana i odpowiednio zadbana z myślą o komforcie gości. W rejonie działa kilka ośrodków narciarskich w malowniczych okolicznościach przyrody z łatwym dojazdem. Są też specjalnie przygotowane trasy dla amatorów biegówek.  W promieniu kilkunastu, kilkudziesięciu kilometrów od Gdańska każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Wieżyca – Koszałkowo – 3 wyciągi orczykowe (2x300m, 1x 260,), 2 do snowtubingu, 1 dla początkujących, 1 dla dzieci (https://e-wyciagi.pl/wyciag-narciarski-wiezyca-koszalkowo.html)

Wieżyca Kotlinka  w Szymbarku – 2 wyciągi orczykowe, duży stok o długości 320m, mały stok szkoleniowy, tor dla oponek. Trasy są sztucznie naśnieżane oraz oświetlone do późnych godzin wieczornych. W sezonie zimowym, codziennie profesjonalny ratrak przygotowuje nawierzchnie. (https://wiezycakotlinka.pl)

Amalka – 1 wyciąg talerzykowy, stok 260 m (https://e-wyciagi.pl/wyciag-narciarski-amalka.html)

Paczoskowo – 1 wyciąg orczykowy, 1 do snowtubingu (https://paczoskowo.pl)

Trzepowo - 2 wyciągi orczykowe o dł. 300m oraz wyciąg szkoleniowy dla początkujących o długości 100m. 2 wyciągi do snowtubingu (https://nartykaszuby.pl)

Przywidz – w sezonie 2023/2024 ośrodek jest nieczynny

Gdzie na biegówki? Na Kaszubach i Pomorzu trasy do narciarstwa biegowego znajdują się przede wszystkim w Kartuzach.  Warto wspomnieć o Cartusia Ski Arena Nordic - to kompleks kilku tras do narciarstwa biegowego wytyczonych na łąkach przy dawnej leśniczówce Bilowo. Najkrótsza trasa ma tam 300 metrów, najdłuższa pętla 2,5 km. Trasy częściowo są oświetlone.

Trasy biegowe są też na terenie wsi w Gminie Somonino. Liczą od 1,8 do 3,2 km i wytyczone zostały w dwóch miejscowościach w Piotrowie i w Połęczynie.

Piotrowo – tutaj trasa czerwona 3,2 km i trasa niebieska 3km. Początkiem i końcem obu jest plac przed dawną szkołą w Piotrowie, na rogu dróg prowadzących w kierunku Chylowej Huty i Szymbarku.

Połęczyno – trasa czerwona liczy 2,8 km, a trasa niebieska 1,8 km. Początkiem obu jest plac przed kościołem św. Andrzeja Bobolo w Połęczynie.

Inna propozycja, która zadowoli chyba każdego to kulig. Coś dla rodzin, dla grupy znajomych, zakochanych. Sanie ciągnięte przez konie, ośnieżonymi trasami kaszubskich lasów z widokiem na jeziora i wsie to jak żywy kadr z „Potopu” Henryka Sienkiewicza lub zwrotka piosenki zespołu Skaldowie. Często takie przejażdżki kończą się wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, co dodatkowo integruje uczestników zabawy. Kuligi cieszą się zainteresowaniem zarówno mieszkańców Pomorza, jak też turystów. Warunkiem kuligu jest duża ilość śniegu. Wrażenia potęgują przejażdżki wieczorne czy nocne z pochodniami.

Centrum kuligów to Szymbark i okolice. Przejażdżki organizują ośrodki wypoczynkowe, gospodarze agroturystyk, a także hotele czy pensjonaty w ramach pakietów pobytowych. Organizatorów kuligów warto też poszukać m.in. w Kiełpinie, Ostrzycach, Chmielnie.

Zwiedzania nigdy dość. Zima to też dobra pora

Serce Kaszub - Kościerzyna zaprasza w swoje podwoje także zimą. Żeby nie marznąć zbyt długo na powietrzu podczas zwiedzania miasta śmiało można przenieść się do muzeum. A jeśli jest okazja zwiedzić trzy muzea na jednym bilecie to aż żal nie skorzystać. Bilet obejmuje wizyty w Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa. Taka wejściówka w pakiecie jest tańsza od każdego biletu kupionego osobno. Bilet normalny kosztuje 24 zł, ulgowy 22 zł, a grupowy 18 zł. Dzieci do siódmego roku życia wchodzą bezpłatnie. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://muzeumkolejnictwa.com.pl/kontakt/

Z kolei skansen we Wdzydzach Kiszewskich to miejsce, które zimą roztacza tyle samo uroków co w sezonie letnim. Tylko trzeba się cieplej ubrać.  Warto zajrzeć tutaj także o tej porze roku.

Skansen Wdzydze Kiszewskie

Do marca zwiedzanie skansenu odbywa się z przewodnikiem od poniedziałku do piątku i rozpoczyna o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00. Przykryte śniegiem wiejskie chaty i zagrody to jak oglądanie pocztówek z podręcznika do historii. A do tego opowieści przewodnika, niezmącony cywilizacją krajobraz przenoszą zwiedzających w zupełnie inny wymiar.

Do 23 lutego w Muzeum Etnograficznym odbywają się dodatkowo zajęcia w ramach ferii zimowych. Uczestnicy dowiedzą się między innymi jak kiedyś radzono sobie z mrozem czym zajmowano podczas długich wieczorów. Można też twórczo spędzić czas malując na szkle robiąc kwiaty z papieru czy ucząc się tkactwa.

Ciepła strawa po intensywnym wypoczynku

Na zakończenie zimowych aktywności lub w czasie ich trwania warto pomyśleć o ciepłej strawie, która w wydaniu kaszubskim smakuje wybornie. W zależności od tego co lubimy i co zamówimy. Nie brakuje lokali specjalizujących się w kuchni tradycyjnej, gdzie możemy zjeść pyszny obiad poprawiając deserem.

Leśny Dwór

Wart polecenia przy tej okazji jest Leśny Dwór w Sulęczynie. Lokalizacja w samym centrum tzw. Szwajcarii Kaszubskiej, w pięknych okolicznościach przyrody sprawia, iż jest to idealna przestrzeń na organizowanie różnych imprez jak i nastrojowego pobytu w mniejszym gronie.  https://lesnydwor.pl/o-nas. Co w menu? Między innymi: śledź z kwaśną śmietaną, jabłkiem i plackiem ziemniaczanym, grzybowy tatar wołowy, kaszubska okrasa z młodymi ziemniakami i wędzonym twarogiem czy potrawka kaszubska z ryżem i marynowanymi rodzynkami. Pyszne, regionalne dania serwuje też znajdujący się we Wdzydzach Tucholskich Półwysep Lipa w tym: zupy, dziczyznę, sandacza, dania z kurkami, a także ręcznie lepione pierogi. Na słodko można zamówić suflet czekoladowy, rozgrzewające napary i zimowe kawy.

Więcej propozycji kulinarnych inspiracji można też znaleźć na stronie www.pomorskieprestige.eu.

 

Book Now Book Now