Może jesienią nad morze? Weekend w Trójmieście i okolicach

Krótkie dni i długie, coraz chłodniejsze wieczory wcale nie muszą oznaczać ograniczeń w odwiedzaniu ciekawych miejsc. Jesień może być doskonałą porą na spacery i smakowanie wyjątkowego menu, dostępnego tylko o tej porze roku. A jeśli wspólnym mianownikiem tego wszystkiego jest Pomorskie – to przepis na jesienny weekend nad morzem po prostu musi się udać.

Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska poleca się na jesień

Warta uwagi na spacery i rowerowy, jesienny wypad jest Wyspa Sobieszewska w Gdańsku. Po sezonie miejsce jest wyciszone, chwilami nawet jakby senne co podbija wyjątkową atmosferę Wyspy. Leży w granicach miasta, ale to jakby zupełnie inny świat. Po przekroczeniu zwodzonego mostu, którego 4 rocznica otwarcia przypadnie akurat 11 listopada, do wyboru mamy kilka kierunków na piesze wędrówki z finałem na plaży. Mamy rezerwaty Ptasi Raj, Dinozaury i Ujście Wisły, jest też śluza w Przegalinie. Prom w  Świbnie przez Wisłę do Mikoszewa działa co prawda tylko do połowy października, ale warto spacerem iść wzdłuż rzeki do jej ujścia. W lasach spotkać można łosie, które również upodobały sobie ten rejon. Z kolei na plaży warto patrzeć pod nogi, by przypadkiem nie przegapić bursztynu, który wcale nie jest tam rzadkim okazem. Kto ma ochotę na rowerowe wycieczki również się nie zawiedzie. Wyspa na ścieżki rowerowe i te  bardziej dzikie trasy – w zależności od stopnia trudności każdy coś dla siebie wybierze. Podstawa jest jednak odpowiedni ubiór – chroniący przed wiatrem i deszczem. Na Wyspie działają też lokalne wędzarnie ryb, w których możemy kupić rybne smakołyki na wynos, bądź zjeść posiłek na miejscu.

Nadmorski spacer wzdłuż Zatoki

Spacer brzegiem Zatoki Gdańskiej to kolejna propozycja, a w zasadzie propozycje, bo zacząć można z różnych punktów w Trójmieście. Np. od gdańskiego Brzeźna, lub nawet wcześniej od zielonej latarni w Nowym Porcie kierując się w stronę mola, następnie Jelitkowa, Sopotu i tak aż do klifu w Gdyni. Trasa jest przyjemna i raczej nie wymagająca. Jeśli zdecydujemy się na spacer z wózkiem to warto skorzystać z wytyczonej ścieżki, przy której biegnie też trasa rowerowa. Można pokonać ten dystans także plażą. A plaże już po sezonie zachęcają całą szerokością. Nie ma toru przeszkód w postaci parawanów czy plażowych ogródków gastronomicznych. Jest za to przestrzeń, którą z jednej strony porastają zmieniające kolor drzewa i krzewy z drugiej wypełniają wody Zatoki. Spacer połączony z głębokim i spokojnym oddychaniem kojąco wpływa na głowę i daje poczucie głębokiego relaksu.  Przy wielu zejściach z plaży przecinających spacerowy szlak znajdują się lokale gastronomiczne i małe kawiarnie,  w których śmiało można zatrzymać się na gorący napój bądź smaczny posiłek.

Spacer po plaży

Leśne opowieści Hobbitów

Nie tylko fani Władcy Pierścieni, ale także miłośnicy lasu i leśnych przygód ciekawie spędzą czas wybierając się do Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” na skraju Gdyni.  To ośrodek edukacji leśnej znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Gdańsk. Ogród jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Zajmuje powierzchnię prawie 50 ha. W placówce realizowana jest edukacja przyrodnicza w oparciu o kolekcje roślinne, ścieżki edukacyjne i w interaktywnej sali edukacyjnej. Część ogrodzona ogrodu dostępna jest w ograniczonym zakresie. Ogólnodostępna przez cały tydzień jest część leśna, ze szlakami edukacyjnymi: Alicji w Zaczarowanym Lesie i Szlakiem Korzeni.  Właśnie na tych szlakach stoją domki przypominające nory hobbitów z powieści J.R.R. Tolkiena.

Marszewo

A może Stegna?

Miejscem, które w sezonie letnim tętni życiem a wraz z ostatnim wakacyjnym turystą zamienia się w spokojną przystań na jesień i zimę jest m.in. Stegna na Mierzei Wiślanej. Warto to wykorzystać. Po drodze można też odwiedzić Muzeum Stuthoff (w Sztutowie). Jesienią to miejsce jest szczególnie  wyciszające. Trudna i tragiczna historia tysięcy osób, które straciły tu życie wtapia się w przyrodę, niemego świadka krwawych wydarzeń sprzed dziesiątek lat. Jadąc dalej, już do samej Stegny droga - w czasie pięknej pogody to czysta przyjemność pośród zmieniających barwę liści drzew rosnących z jednej i drugiej strony jezdni. 

Stutthoff

W samej Stegnie spacer piękną białą plażą to spełnienie marzeń każdego amatora morskich klimatów. Odwiedzić w tej miejscowości warto też Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa . To szachulcowy budynek zbudowany w latach 1681-1683.  W środku jest model statku, barokowy ołtarz z 1572 r, oraz barokowe organy. Atrakcją są też płócienne malowidła przedstawiające wydarzenia z końca wojny trzynastoletniej, gdy w Stegnie prowadzono pertraktacje pokojowe. W mieście znajduje się też pomnik wieloryba i …. prywatne Muzeum Bursztynu w domu podcieniowym.

Klimatyczny skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Kto lubi spacery historyczne, pośród zabytkowych chat ten koniecznie musi pojechać do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. To perełka Kaszub z pięknymi lasami i niezwykłym skansenem, którego urok podbija Jezioro Gołuń znajdujące się u jego podnóża. Na spacer po tym 22 hektarowym terenie można wybrać się z mapką, która dostępna jest przy kasie biletowej, ale można też samemu wytyczyć sobie trasę zwiedzania. Niektóre chaty są otwarte, co pozwala na bliższe zapoznanie się z warunkami w jakich żyli nasi, wcale nie tak odlegli, przodkowie. Są w nich sprzęty domowe i gospodarskie codziennego użytku, wyposażenie izb. Jest też szkoła i kościół. Tartak, dwór, kuźnia i stare wiatraki. W sumie to ponad 50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Na spacer po muzeum można wybrać się z psem.

Wdzydze Kiszewskie

Romantyczne chwile w pałacu w Rzucewie

Kogo w rejon Trójmiasta czy Mierzei Helskiej przywiała motywacja romantyczna bądź historyczna, warto by zatrzymał się, choć na chwilę, w Pałacu w Rzucewie. To neogotycki obiekt  zbudowany został w 1840 – 1845 roku, według zamysłu berlińskiego architekta Augusta Fryderyka Stulera. Zanim ten obiekt powstał, w tym miejscu stał dwór, w którym bywał król Jan III Sobieski. Do pałacu we współczesnym wydaniu prowadzi aleja lipowa, którą - podobno - sadził sam król. Obecnie w pałacu działa hotel oraz restauracja. Leży tuż nad brzegiem Zatoki Puckiej. Pałac bywa też nazywany zamkiem. To przykład historyzmu w architekturze i znakomite miejsce na jesienny wypad.

Rzucewo

Jesienne spacery w odpowiednim ubiorze

Tak naprawdę każde miejsce na Pomorzu jest warte odwiedzenia jesienią – a w wielu przypadkach „posezonowość” wręcz do tego zachęca. Choć pogoda zdaje się mówić co innego warto  przypomnieć sobie powiedzenie nie ma złej pogody, jest tylko źle dobrany ubiór. Dlatego ciepłe ubrania z czapką i termos sprawdzą się podczas wypadu  na pomorskie, jesienne szlaki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Book Now Book Now