Pomorskie gra w zielone. Gdzie jechać by aktywnie wypocząć?

Od jezior i meandrów rzek, przez trasy piesze i ścieżki rowerowe w parkach i atrakcyjnych miejscach po Zatopiony Las. Pomorskie, oprócz morza i piaszczystych plaż do zaoferowania ma znacznie więcej. To także zielona strona tego regionu. Na łonie natury z niezapomnianymi widokami i obietnicą regeneracji można aktywnie spędzać czas na wiele sposobów.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

Skrót TPK na mieszkańców Trójmiasta działa jak relaks. Z jednej strony, bo jest na wyciągniecie ręki, z drugiej bo to obszar o różnorodnym nachyleniu, co powoduje, że jest atrakcyjny dla każdego. TPK na wędrówki, przejażdżki czy treningi wybierają spacerowicze, rowerzyści, biegacze czy amatorzy jazdy konnej. TPK to także interesująca ścieżka przyrodnicza. Dominującym gatunkiem drzew w parku jest sosna zwyczajna, ale spory udział w porastaniu tego terenu ma buk zwyczajny, dąb bezszypułkowy i szypułkowy, brzoza brodawkowata czy olsza czarna. Liczne szlaki rowerowe mają różne długości i stopnie trudności. Wśród nich są: czarny, zielony, czerwony niebieski i żółty. Mają od 2,5 do ponad 70 km długości.

Kajaki: jezioro czy rzeka?

Ciekawym pomysłem na aktywny wypoczynek w Pomorskiem są kajaki. Wiosłowanie można praktykować na jeziorze, można wybrać się na spływ rzeką, a trasy łączyć. Na terenie województwa znajduje się ponad 1600 km szlaków kajakowych na ponad 30 dostępnych rzekach. Najbardziej atrakcyjne z nich to: Słupia, Radunia, Wda, Brda, Wierzyca czy Szkarpawa. Zielone, miejscami dzikie krajobrazy, spokojny nurt, odgłosy natury wpływają kojąco na każdego kto zdecyduje się na taka formę spędzania czasu. Wszelkie troski dosłownie odpływają.  Kto zakręcone tory wodne woli zamienić na niczym niezmąconą taflę wody może wybrać się na kajaki na jezioro. Jeziora Wdzydze, Ostrzyce czy Kłodno w Sulęczynie to tylko niektóre propozycje, na dostarczenie pozytywnych emocji i urokliwych widoków.

Największy kompleks borów sosnowych

Pisząc o spływach kajakowych w Pomorskiem nie sposób nie wspomnieć o Parku Narodowym Bory Tucholskie. To jeden z największych kompleksów borów sosnowych w naszym kraju z licznymi rzekami i jeziorami. Pomysłów na odpoczynek, aktywności i atrakcji w tej przestrzeni jest więc mnóstwo, podobnie jak szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych. „Stolicą” Borów Tucholskich jest Tuchola, a z ciekawych miast w okolicy Chojnice i Czersk. To co przyciąga też turystów do Borów Tucholskich jest rezerwat  Kamienne Kręgi w Odrach w pobliżu rzeki Widy. To cmentarzysko plemienia Gotów z początku naszej ery. Najbardziej atrakcyjne i najpopularniejsze pod względem turystycznym w Borach jest Jezioro Charzykowskie. Zajmuje 12 miejsce w kraju pod względem wielkości, a wypoczywający mogą skorzystać z licznych wypożyczalni sprzętu wodnego. Dostępne są na miejscu nie tylko kajaki czy łódki ale też motorówki i jachty.  

Z kolei pod namiot warto wybrać się nad Jezioro Okonińskie, które leży na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. To jedno z najczystszych jezior w Polsce z licznymi strzeżonymi plażami i polami namiotowymi. Będąc w Borach Tucholskich w sezonie grzybobrania warto wspomnieć, że to właśnie ten rejon Pomorza najbardziej przyciąga grzybiarzy. Borowiki, podgrzybki, kozaki czy kurki to gatunki grzybów jadalnych, których spotkać można najwięcej. Ale lasy Borów Tucholskich obfitują także w jagody i borówki. Sezon wysoki wprawdzie już za nami, ale grzybiarze jeszcze znajdują dorodne okazy.

Pojawia się i znika - tajemniczy Zatopiony Las

Poza utartym szlakiem na Pomorzu można trafić do wyjątkowego miejsca związanego z funkcjonowaniem około trzech tysięcy lat temu puszczy bukowo-dębowej. Mowa o Zatopionym Lesie w okolicy Czołpina na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Nie wiadomo dokładnie jaki los spotkał puszczę, ale jej pozostałości zostały pochłonięte przez wody Bałtyku, a następnie przez piasek. To miejsce dało się poznać całkiem niedawno, po sztormie, który nawiedził  okolicę odsłaniające relikty pradawnego lasu. Miejsce stało się celem wizyt wielu turystów spragnionych tajemniczych  historii. Co ciekawe Zatopiony Las powoli znika ponownie przez niesiony z morzem piasek, który zasypuje relikty. Warto więc się pospieszyć, by ten tajemniczy obszar móc choć raz zobaczyć na własne oczy.

Ruchome piaski i wydmy

Dla wielbicieli plaż, piaszczystej przestrzeni i zmieniającego się wciąż krajobrazu gratką będą ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. To największy w Europie tego typu obszar.  Piaszczyste wzniesienia wskutek wiejącego z zachodu wiatru „wędrują” ku wschodowi nawet o kilkanaście metrów rocznie. To miejsce zwiedzać można wyłącznie pieszo, a szlaki turystyczne na tym obszarze wynoszą ok. 140 km – jest więc gdzie chodzić. W obrębie parku znajdują się także jeziora Gardno i Łebsko – trzecie pod względem wielkości jezioro w Polsce.

Zielony Sopot

Przy okazji zielonych aktywności warto wspomnieć o Sopocie, który jest najbardziej zielonym miastem na...Pomorzu! Choć wiele osób kojarzy kurort przede wszystkim od strony rozrywkowej to warto też wiedzieć więcej o jego być może mniej znanej ofercie. Choćby Pętla Reja – znakomita trasa na rower. Szlak w formie pętli ma nieco ponad 5 km i jest raczej niewymagający. Pętla jest jest czynna przez cały rok i atrakcyjna o każdej porze roku. W Sopocie jest też  użytek ekologiczny zwany Kokoryczowym Zboczem. Doskonały na spacery. Można tam trafić odbijając z Monciaka w kierunku ul. Jana Winieckiego i ul. Jakuba Goyki. 

W zachodniej części miasta znajduje się też Rezerwat Przyrody Zajęcze Wzgórze, który jest częścią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.  Prowadzi tamtędy Szlak Skarszewski (zielony znakowany szlak turystyczny). Wznosi się nad Doliną Owczą, a na wzgórzu jest punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na Sopot i Zatokę Gdańską. Na południe i zachód od rezerwatu znajduje się Dolina Świemirowska, z biegnącym nią Potokiem Świemirowskim.

Las na talerzu

A kto chce pomorskich lasów posmakować – i to dosłownie - może wybrać specjalne dania serwowane w menu przez wybrane lokale w regionie. Smak i zapach grzybów przemycony w piersi z kurczaka w kurkowym sosie z grillowanymi grzybami poleca Leśny Dwór.  Restauracja Las i Woda w Hotelu Notera zaprasza na smaki prosto z Borów Tucholskich serwując  kluski z prawdziwkami, boczniaki w cieście, risotto z kaczką i lejkowcem dętym. W lokalu Tabun w Otominie zjemy długo pieczone żeberko w sosie z grzybów leśnych i tradycyjny żurek z grzybami.

Więcej leśnych inspiracji kulinarnych znajdziecie na stronie: www.pomorskie-prestige.eu 

 

 

Book Now Book Now