Patrząc z góry na Gdańsk

Z wieży, platformy widokowej, z tarasu biurowca, stoczniowego dźwigu czy diabelskiego młyna. Spojrzenie na Gdańsk z góry niejedno ma imię, ale jeden wspólnie mianownik – zapiera dech w piersiach. Pozwala też na zobaczenie dobrze znanych zabytków i budowli w nowej, nieoczywistej perspektywie. A Gdańsk to perła w koronie wśród zabytkowych miast województwa pomorskiego.

Oto kilka widokowych i widokówkowych propozycji, od których kręci się w głowie - i to dosłownie.  W ramach jednodniowej wycieczki po Gdańsku można zaliczyć je wszystkie.

Widok z wieży Bazyliki MariackiejWidok z wieży Bazyliki Mariackiej

Widok z kościelnych wież

Wiadomo, że kościelne wieże to nie tylko obiekty, w których znajdują się dzwony, ale też miejsca  skąd rozpościera się panorama na bliższą i dalszą okolicę. W Gdańsku najwyższą wieżą kościelną jest wieża kościoła Mariackiego, dostępna także dla zwiedzających. Wieża świątyni mierzy 82 metry i wznosi się nad uliczkami Głównego Miasta. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. Zobaczyć można stamtąd nie tylko topografię Głównego Miasta czy zielone, nizinne tereny Żuław. Przy dobrej widoczności widać też Hel, a nawet … Tczew. Na wieżę początkowo prowadzą wąskie, gotyckie schody – jest ich 150. Po wejściu na szeroką klatkę  z szerokimi stopniami, których jest 259, atakowanie szczytu wieży jest już bardziej komfortowe. Przy okazji można zobaczyć sklepienia kościoła od góry i podziwiać dzwony: prawie 8-tonowy Gratia Dei i Ave Maria ważący ok. 2,5 t.

Wejście na wieżę jest płatne i otwarte dla zwiedzających od 25 marca do 30 listopada – jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne.

Nieco niższą, ale oferującą równie ciekawe doznania panoramiczne wieżą jest wieża kościoła św. Katarzyny. Znajdująca się na Starym Mieście świątynia słynie także z carillonów, które można z bliska zobaczyć i dotknąć, a niektórym udaje się nawet wydobyć z nich dźwięk. Wieża mierzy 76 m, a wieńczy ją barokowy hełm. Punkt widokowy, czyli balkon wokół wieży jest dość wąski ale możliwość obejścia daje doskonały ogląd okolicy. Widać Stare Miasto, Most Wantowy, Al. Grunwaldzką ze wspaniałą Wielką Aleją Lipową, stoczniowe żurawie, zieleniak oraz majestatyczny dach Katarzyny odbudowany po pożarze w 2006 roku.

Warto też wspomnieć, że w wieży kościoła znajduje się Muzeum Nauki Gdańskiej, a w nim kolekcja zegarów wieżowych. Na wystawie można podziwiać też zegar z najdłuższym wahadłem na świecie.

 Wieża Katowni w GdańskuWieża Katowni

Katownia: widok na Złotą Bramę i nie tylko

Spojrzenie na Gdańsk z perspektywy tej wieży jest prawie nieznane. Miejsce, ze względu na warunki techniczne raczej nie było udostępniane szerszemu gronu. Mowa o Katowni.
Widok na Gdańsk można podziwiać z trzech okien skierowanych: na wschód, zachód i północ. Dzięki bliskiej odległości od Złotej Bramy – która aktualnie jest w  remoncie – można  podziwiać z góry jej elewację z posągami. Widać Główne Miasto z jego zabytkami i wieże: kościoła Mariackiego i Ratusza Głównego Miasta. Do niedawna w Zespole Przedbramia, do którego należy Katownia i Wieża Więzienna, mieściła się siedziba Muzeum Bursztynu. Dziś są tam wystawy: pierwsza, czasowa (do 2.10) poświęcona powojennej odbudowie Gdańska „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” i druga „Od bramy do muzeum. Krotka historia Zespołu Przedbramia. 

Wstęp na punkt widokowy jest w cenie biletu na wystawę.

Żuraw M3. Fot. Jarosław SobonŻuraw M3. Fot. Jarosław Sobon

Żuraw M3

Propozycja tego punktu widokowego ucieszy miłośników stoczniowych i industrialnych klimatów.  Znajduje się on na żurawiu stoczniowym w Stoczni Cesarskiej i jest pierwszym punktem widokowym  w Polsce ulokowanym na takim obiekcie. Żuraw mieści się na samym nabrzeżu kanału. By dostać się na jego szczyt trzeba pokonać 133 stopnie. Ponoć najlepiej podziwiać stamtąd widok na stocznię i jej zabytki o zachodzie słońca. Oprócz stoczniowej panoramy z żurawia widać też Muzeum II Wojny Światowej, kładkę na Ołowiance, Bazylikę Mariacką, czy stadion w Letnicy. Widokiem z tego miejsca nikt się nie zawiedzie.

Wejście jest płatne.

Koło widokowe Amber SkyKoło widokowe Amber Sky

Panorama z koła widokowego AmberSky

Jest też propozycja ruchomego widoku serca Gdańska z jego historyczną i kulturową częścią, a także turystycznymi atrakcjami. Może się od tego zakręcić w głowie i to dosłownie – ale warto! Bo na Gdańsk można spojrzeć także z koła widokowego. Siedząc w gondoli i wjeżdżając na wysokość 50 m n.p.m. zobaczmy Stare i Główne Miasto, Długie Ogrody, Żurawia, kanały i tereny stoczniowe, Bramę Żuławską a to wszystko  z perspektywy wyspy Ołowianki, na której znajduje się koło widokowe AmberSky. Widać też stamtąd bursztynowy stadion w Letnicy, a nawet… Półwysep Helski! Czas przejazdu kołem wynosi 15 minut, a liczba obrotów koła to 3.

Przejazd jest płatny.

Olivia StarOlivia Star

Olivia Star z widokiem na Zatokę

Wśród tarasów widokowych musi być ten najwyższy. Ten, jeśli chodzi o Gdańsk, znajduje się na szczycie 180-cio metrowego wieżowca Olivia Star. Taras widokowy z możliwością wyjścia na balkon zewnętrzny znajduje się na 32 piętrze nowoczesnego biurowca w Oliwie. To ogólnodostępna przestrzeń widokowa skąd podziwiać można niepowtarzalny widok na całe Trójmiasto. Na miejscu można tez skorzystać z oferty kulinarnej. Co widać z tej perspektywy? Stadion w Letnicy, Trójmiejski Park Krajobrazowy, port Gdański, Klif Orłowski, Katedrę Oliwską Park Oliwski , Terminal DCT, Zatokę Gdańską i oczywiście Oliwę.

Wstęp jest płatny, a wejście trzeba wcześniej zarezerwować przez internet.

Book Now Book Now