Apetyt na Sopot. 200 lat kurortu

Słysząc Sopot od razu myślimy o złocistej plaży, Monciaku i najdłuższym na Bałtyku drewnianym pomoście. I choć to najmniejsze miasto Trójmiasta to ono jest najbardziej kojarzone z rozrywką i letnim wypoczynkiem. I słusznie.  Ale miasto do zaoferowania ma o wiele więcej i warto zaplanować, nawet krótką, jednodniową wycieczkę po Sopocie. To nie tylko modne ale przede wszystkim ciekawe miejsce do zwiedzenia na Pomorzu.

Po pierwsze kurort

O popularności Sopotu dawniej decydował jego uzdrowiskowy charakter. To kurort przyciągał letników i turystów, a uruchomiona w 1870 r. w Sopocie kolej była kołem zamachowym lokalnej gospodarki i turystyki. Miejski Zakład Kąpielowy zaczął działać tu oficjalnie 11 czerwca 1823 r. Okrągły jubileusz istnienia w dniach 9-11 czerwca będzie hucznie obchodzony przez miasto. Jest więc dodatkowa okazja do odwiedzin Sopotu.

...który kończy właśnie 200 lat

Główne uroczystości zaplanowano na Skwerze Kuracyjnym i na molo.  W programie nie zabraknie atrakcji, które będzie można poczuć na własnej skórze – jak choćby właściwości lokalnej solanki. Przez trzy dni odbywać się będą bezpłatne zabiegi, masaże, warsztaty, pokazy i konkursy. Opowieści o specyfice medycyny uzdrowiskowej, prezentacja dawnych strojów plażowych czy bezpłatny rejs po Zatoce Gdańskiej – to również propozycje dla odwiedzających w tych dniach uzdrowisko.  Do tego tańce, śpiewy i parada.

Morze, molo, Monciak

Centrum wydarzeń jubileuszowych nie ominie mola. Każdy, kto choć raz był w  Sopocie, wie, że to wręcz mus by przejść się po tym najdłuższym pomoście na Morzu Bałtyckim. Wejście na molo jest płatne, ale widok na Sopot, plażę Grand Hotel i Zatokę Gdańską z perspektywy tego pomostu wart jest wydatku. Molo ma długość 511,5 m w części spacerowej z czego 458 m wychodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Na jego końcu znajduje się marina. Pierwszy pomost mierzył tylko … 31,5 metra i zbudowany został w 1827 przez doktora Jerzego Haffnera.  Dzisiejsze molo nosi imię Jana Pawła II.  Do mola prowadzi sopocki deptak wzdłuż ul. Bohaterów Monte Cassino czy popularny Monciak. To miejsce tętni życiem przez cały letni sezon, a i po tym okresie turystów nie brakuje. Przy Monciaku znajdują się restauracje, kawiarnie, kluby - także te kultowe jak SPATiF czy  charakterystyczne budynki jak Krzywy Domek, który w przyszłym roku skończy 20 lat.

Spacer plażą i nie tylko

Po zejściu z molo czy Monciaka można wybrać się na spacer plażą.  Od lat cieszy się uznaniem także na arenie międzynarodowej. W 2022 r. plaża w Sopocie uznana została za jedną ze 100 najpiękniejszych na świecie. Rozciąga się na odcinku 4,5 km. Jest na niej 7 strzeżonych kąpielisk.  A co do samych spacerów – z powodzeniem można je uskuteczniać samym brzegiem morza lub skorzystać z nadmorskiej promenady. Na jej wysokości znajdują się Łazienki Północne i Łazienki Południowe - to przestrzenne, zielone miejsca do spacerów, aktywnego wypoczynku, ale także zachęta do posiedzenia na ławce czy kocu. Spacer sopockimi Łazienkami to też okazja do zaliczenia szlaku Współczesnej Rzeźby Plenerowej w ramach otwartego niedawno projektu Sopot Miastem Rzeźby.

Kultura, nie tylko fizyczna

Mówiąc o kulturze w Sopocie nie sposób nie wspomnieć o takich miejscach jak Państwowa Galeria Sztuki znajdująca się w samym sercu kurortu, czy  Goyki 3 Art Inkubator. To wyjątkowe miejsce na mapie kurortu i przy okazji niezwykły budynek.  Zlokalizowany w pałacyku z końca XIX w. Są tam pracownie artystyczne, pomieszczenia biurowe, sala wystawiennicza i warsztatowa. Obok znajduje się budynek dawnej wozowni, a w nim Biblioteka Sopocka. W kurorcie działają aż 3 teatry: Teatr Atelier, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże oraz Teatr BOTO. Wizytówką miasta jest Opera Leśna otulona lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Sport

Sopot to także kultura fizyczna spod znaku wielu dyscyplin, które świetnie się czują w tym nadmorskim kurorcie na Pomorzu. Tenis na zabytkowych kortach przy ul. Jakuba Goyki, zawody konne na Hipodromie czy wreszcie regaty – to tylko nieliczne dyscypliny, które kontynuują sportową tradycje tego miejsca. Nie dość wspomnieć o lekkoatletyce. W dniach 23-24.06 odbędzie się XXXVI kultowa już impreza Tyczka na Molo.

Historia do odkrycia na Grodzisku

Kto lubi bliskie spotkania z odległą historią koniecznie musi odwiedzić Grodzisko. To nieduży skansen archeologiczny położony w malowniczej scenerii - wejście znajduje się pod adresem ul. Haffnera 63. To nic innego jak pozostałość po dawnej osadzie obronnej. Na miejscu znajduje się kilka zrekonstruowanych chat, brama i ogrodzenie z drewnianych pali. Przy wejściu jest też pawilon z wystawą stałą prezentującą archeologiczne zabytki Sopotu .

Urok starych willi

Sopot ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu co czuć podczas spacerów jego leśną częścią. Mało znane Kokoryczowe Wzgórze to obietnica ciekawego spaceru po mniej znanym Sopocie a  prowadzącego do  urokliwych, starych willi  oddalonych nieco od centrum ale nie na tyle by tam nie trafić zbaczając z Monciaka w lewo tuż za kościołem św. Jerzego.  Na trasie znajdują się m.in. budynek szkoły muzycznej, Kościół Chrystusowy czy monumentalna willa Johanna Bergera.

Punkty Widokowe

Dla miłośników panoram i punktów widokowych na Pomorzu, Sopot ma niejedną tego typu niespodziankę. Piękne widoki rozpościerają się z Latarni Morskiej tuż przy wejściu z napisem MOLO. Wart odwiedzenia punkt widokowy nad morzem w Sopocie znajduje się w budynku PGS, na drugim piętrze, w Punkcie Informacji Turystycznej. Widok na Zatokę Gdańską, Skwer Kuracyjny i molo nawet przy kiepskiej pogodzie z tego miejsc jest doskonały. Można go podziwiać również przy kawie i ciastku lub popijając sopocką solankę – bo nad informacją działa kawiarnia. Ale w przestrzeni miasta nie brakuje i innych miejsc, z których panoramy Sopotu równie zachwycają.  Punkty widokowe w Sopocie znajdują się  m.in. na: Łysej Górze, która zimą zamienia się w stok narciarski, Glinnej Górze, na którą można dotrzeć od strony ul.  Kochanowskiego i ul. Reja, Lisim Wzgórzu z dojściem od ul. 23 marca Zajęczym Wzgórzu czy Wzniesieniu Strzeleckim.

Niezależnie jednak od tego z jakiego punktu widokowego nie spojrzymy na Sopot – poczucie niedosytu będzie odczuwalne. Miasto ma o wiele więcej do zaoferowania niż jego niezbyt duży obszar. 

Book Now Book Now