Czarne Wesele u Słowińców

Majówka tuż, tuż. Wraz z nią zaczyna się sezon ciekawych wydarzeń plenerowych. Jednym z nich jest Czarne Wesele. Brzmi tajemniczo? Tak nazywano coroczne tradycyjne kopanie torfu, które miało miejsce na tych terenach zawsze w pierwszych dniach maja. W tym czasie mieszkańcy wspólnymi siłami wydobywali czarny torf. Był to niezwykle cenny surowiec, gdyż po wysuszeniu służył do ogrzewania chat. Aby praca szła sprawnie wszyscy mieszkańcy ze sobą współpracowali, a wysiłek wieńczył czas na odpoczynek i wspólne biesiadowanie. 

Aby podtrzymać pamięć o tej tradycji, od prawie trzydziestu lat, Muzeum Wsi Słowińskiej organizuje na terenie skansenu imprezę plenerową. To właśnie tu zobaczyć możemy oryginalne chaty, w których mieszkała ludność słowińska i poczuć się jakby czas się zatrzymał. Część chat stoi in situ, więc w swojej pierwotnej lokalizacji. Liczne atrakcje i wartość edukacyjna powodują, że wydarzenie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. To wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć jak żyli i czym się zajmowali dawni mieszkańcy Kluk. Podczas Czarnego Wesela można wziąć udział w pokazach rzemieślniczych m.in. struganiu drewnianych butów dla koni czy wyplataniu koszy z wikliny oraz przyjrzeć się poczynaniom kulinarnym. Ba! Będzie również wiele okazji do degustacji. Nie sposób przejść obojętnie obok drożdżowych wafli pieczonych na żywym ogniu, aromatycznej kawy z żeliwnej kawiarki czy domowego chleba ze świeżo ubitym masłem. Nie zabraknie również kiermaszu, pełnego rękodzieła i lokalnych przetworów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.  Nie zabraknie też muzyki na żywo.

Na „Czarne Wesele” oraz kilka atrakcji towarzyszących można się wybrać razem z nami w ramach jednodniowej wycieczki z przewodnikiem Pomorskie Tours. To nie koniec atrakcji. Będziemy dalej podążać szlakiem Słowińców. Razem z przewodnikiem zobaczymy XVIII-wieczny cmentarz w Klukach, pójdziemy na spacer wzdłuż jeziora Łebsko i po terenie Słowińskiego Parku Narodowego, wejdziemy na latarnię morską w Czołpinie oraz odwiedzimy Lębork.

Jest również możliwość zobaczenia „Czarnego Wesela” w Klukach na własną rękę. Pełny program wydarzenia jest dostępny na stronie muzeum, a bilety wstępu można zakupić tutaj. Będzie także możliwość zakupienia biletów na miejscu do godz. 15:00.

 

Book Now Book Now