Wiosna to czas, który sprzyja pieszym wędrówkom. Co zwiedzić w Trójmieście? Oglądanie Gdańska z punktów widokowych to ciekawa propozycja na samodzielny spacer albo zwiedzanie z przewodnikiem. Chodźcie podziwiać miasto z innej perspektywy! Plenerowa wycieczka to okazja, by poznać inne oblicze Gdańska, zagłębić się w jego historię i zobaczyć, jak szybko się zmienia. Spacer od jednego punktu do drugiego jest też szansą na odkrycie przyrodniczych walorów miasta.
Punkty widokowe cieszą się dużą popularnością – wdrapujemy się na nie po widoki, których nie mamy na co dzień. W Trójmieście znajduje się wiele ciekawych miejsc, z których rozpościera się widok na miasto, lasy i morze. Ukształtowanie terenu zapewnia mieszkańcom i turystom naturalne atrakcje, które dostarczają wrażeń. Wczesna wiosna, zanim liście pojawią się na drzewach, to świetny czas, aby wybrać się na spacer i podziwiać okolicę.
Na liście naturalnych punktów widokowych jest kilka, które trzeba wyróżnić w Gdańsku: Wzgórze Pachołek w gdańskiej Oliwie, z którego można podziwiać widok na Gdańsk i na morze, Szubieniczna Góra z pięknym widokiem na Wrzeszcz, Góra Gradowa ze wspaniałą panoramą Gdańska ze stocznią i dźwigami portowymi, Kozacza Góra na gdańskim Ujeścisku czy stosunkowo niewysoki, ale ciekawy nasyp - Bastion na Biskupiej Górce.
Poza wyżej wspomnianymi miejscami, warto się przyjrzeć miejscom z projektu Spojrzenie na Gdańsk. Są to specjalnie przystosowane obszary do podziwiania panoram m.in. przez wycinkę przerośniętych drzew i krzewów. W ten sposób przywracane są walory krajobrazowe wzgórz, które cieszyły się popularnością przed II wojną światową. Pomysłodawcą tego projektu jest pasjonat Gdańska, architekt krajobrazu i scenograf przestrzeni - Witold Burkiewicz. Aktualnie realizowany jest przez gdański Zarząd Dróg i Zieleni, a na dzień dzisiejszy liczy 19 widoków. Zachęcamy do sprawdzenia ich na mapie i odkrycia podczas spacerów.
Wzgórze Pachołek
Wzgórze Pachołek znajduje się na wysokości 100,8 m n.p.m. To jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Trójmieście. Mieści się w gdańskiej Oliwie, a teren przez wieki był własnością opactwa. Gdy przeszedł w ręce króla pruskiego założono tu park z alejkami i pawilon widokowy. Z czasem wymurowano neogotycką wieżę widokową. Wejście było płatne, a pobyt można było potwierdzić okolicznościową pieczęcią. Wieża została wysadzona przez Niemców w 1945 r., w obawie przed służeniem Rosjanom jako punkt obserwacyjny. Dziś w tym miejscu znajduje się 15-metrowa wieża, otwarta w 1975 r. Z wieży roztacza się widok na Gdańsk i Zatokę Gdańską, a przy dobrej pogodzie także na Półwysep Helski. Od kwietnia planowany jest remont wieży, ale nic straconego. Poniżej wierzchołka znajduje się punkt widokowy Tomasz (Widok VIII Spojrzenia na Gdańsk), a okoliczne lasy zapraszają do wędrówki.
Góra Gradowa
Znajdująca się w Gdańsku Góra Gradowa o wysokości sięgającej 46 m n.p.m. stanowi jedną z atrakcji turystycznych miasta. Położone na terenie Grodziska, znajdującego się w Śródmieściu, jest jednym z najlepszych punktów widokowych, z którego można podziwiać centrum Gdańska. Leży na terenie Grodziska, na jego północnym krańcu. Jest połączona z resztą fortów od południa. Z pozostałych stron ograniczona bardzo stromymi skarpami, na dole których znajdowała się niegdyś sucha fosa.
Góra pełniła w mieście funkcję militarną i miała za zadanie ochronę Gdańska od strony zachodniej. Na jej szczycie znajdował się Bastion Jerozolimski. To ciekawe historycznie miejsce. Prawdziwa gratka dla miłośników zabytkowych fortyfikacji. Dziś na tym terenie mieści się centrum Hevelianum, ale historie tego miejsca można poznać odwiedzając specjalne "kapsuły" w zabudowaniach powyżej budynku koszar.
Szubieniczna Góra
Przerażająca jest nie tylko jej nazwa, ale też historia. Wzgórze wnoszące się nad kampusem Politechniki Gdańskiej było niegdyś straszakiem dla przybywających do miasta podróżnych. W XVI w. ustawiono na nim zestaw urządzeń, w tym widoczną z daleka szubienicę. Miało to skłaniać do poprawnego zachowania i w przypadku egzekucji być przestrogą dla społeczeństwa. Penitencjarną funkcję zakończył wyrok śmierci na pielęgniarce z miejskiego szpitala, która zamordowała swoje dziecko w latach 30. XIX w. Dziś jest to wspaniały widok na Wrzeszcz, choć znając historię miejsca może budzić lekką zgrozę.
Kozacza Góra
Nieformalna nazwa "Kozacza Góra" dotyczy wzniesienia morenowego na wysokości 75, 4 m n. p. m. na terenie gdańskiego Ujeściska. Jest to mniej popularny punkt widokowy, ale jednak warto go znać. Nie ma prawnie unormowanej nazwy. Na przedwojennych mapach wzniesienie było oznaczane jako „Kosaken Berg”. W obiegu pojawiają się też inne określenia tego miejsca: „Kozacka Góra” i „Góra Kozaków”. Nazwa pochodzi od Kozaków, którzy wraz z udziałami rosyjskimi oblegali Gdańsk w pierwszej połowie XIX wieku. W otoczeniu Kozaczej Góry od 2012 roku prowadzono prace przy aranżacji parku leśnego ze ścieżkami spacerowymi, placem zabaw dla dzieci, ogrodzonym wybiegiem dla psów oraz ciekawą wieżą widokową, z której można obserwować rozległe tereny zachodnich obszarów Gdańska. Ażurowa konstrukcja wieży liczy 17 metrów, wynurza się ponad korony drzew.
W Gdańsku jest dostępnych kilka innych ciekawych punktów widokowych, które dają szeroką perspektywę na miasto. Oprócz koła widokowego AmberSky są punkty widokowe w obiektach sakralnych i kulturalnych oraz wysokich biurowcach. To jednak temat na kolejną wycieczkę i inną opowieść …