Czy macie pomysł na Walentynki? Dzień Zakochanych to świetna okazja do zwiedzania Gdańska, poznania miasta przez pryzmat serca i odkrycia wielu historii miłosnych, sekretnych romansów i miejsc schadzek dawnych mieszkańców. W Gdańsku znajdziemy zarówno współczesny symbol zakochanych - Most Miłości, jak również historyczne obiekty i miejsca, w których spotykali się kochankowie. Gdańsk to kopalnia miłosnych legend.
W jednym z zakątków miasta można usłyszeć westchnienia „Pamiętasz Anno? Pamiętasz Jakubie?” Kto tak szepcze i dlaczego? To głosy legendarnych gdańskich kochanków, Jakuba i Anny, uwiecznionych w postaci kamiennych figur na barokowym portalu dawnego domu opieki szpitala św. Ducha przy ul. U Furty 3.
Wiele gdańskich obiektów na pierwszy rzut oka nie budzi miłosnych skojarzeń. A przecież zaułki uliczek, zakątki kościołów, wnętrza kamienic kryją tajemnice słynnych romansów i złamanych serc. W zabytkowych murach Bazyliki Mariackiej czy kamienicach Głównego i Starego Miasta znajdują się ślady ciekawych historii miłosnych: tych romantycznych aż po grób, ale też tych nieszczęśliwych przypominających losy dramatu szekspirowskiego „Romeo i Julia”.
Gdańsk to skarbnica miłosnych legend: o Panience z okienka, która przez lata była jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta, o Dorocie - córce kotwicznika Ambrożego i zakochanym w niej Bartelu, o Lwim Zamku, w którym drzemie niespełniona miłość Karola Ogiera i Elżbiety Haveradt czy o Krystynie i rybaku Miłoszu, który w dowód miłości musiał zawiesić swoją czapkę na figurze króla Zygmunta Augusta na samym czubku wieży Ratusza.
Walentynki 2023 to okazja, by spojrzeć na Gdańsk z nieco innej strony, ale z uwzględnieniem kluczowych miejskich zabytków. W sobotę 11 lutego oraz we wtorek 14 lutego zapraszamy na spacer szlakiem zakochanych. Poznamy prawdziwe i zasłyszane historie miłosne, a także kluczowe miejsca na mapie, które śmiało można by oznaczyć symbolem w kształcie serca. Gratka nie tylko dla zakochanych! W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy Gdańska.
Nasza trasa biegnie ulicami Starego i Głównego Miasta. W czasie wycieczki odwiedzimy między innymi Most Chlebowy zwany Mostem Miłości, na którym zawisło już tysiące kłódek. Odkryjemy Zaułek Pocałunków, czyli Zaułek Zachariasza, gdzie pary chętnie robią sobie zdjęcia. Podejdziemy pod "Bramę Zakochanych”, zatrzymamy się na ulicy Mariackiej przy Kamienicy Gotyk. Poznamy miejsca ślubu Jana Heweliusza, odwiedzimy rodzinny grobowiec, w którym został pochowany z drugą żoną. Wejdziemy także do Bazyliki Mariackiej, w której odbywały się potajemne schadzki pewnej słynnej pary, których nieszczęśliwa historia przypomina dramat kochanków z Werony.
Podążając z nami śladami miłosnych historii dowiecie się, komu oddał serce słynny uczony Jan Heweliusz, jakie były perypetie Maurycego Febera zanim został duchownym, jaki sekret ukrywał astronom Mikołaj Kopernik, kim byli bohaterowie angielskiego romansu.
Podczas spaceru pojawi się też wątek filmowy i konkurs dla uczestników. Zwiedzanie zakończymy na Długim Pobrzeżu z widokiem na Motławę i liczne restauracje oraz kawiarnie. Może wstąpisz do jednej z nich? Bo, jak wiadomo, droga do serca prowadzi też przez żołądek.
>>Dowiedz się więcej i zarezerwuj