Zima w Pomorskim. Zabawa przez naukę w centrach

Zima na Pomorzu może Was zaskoczyć. Mimo wiatru, sztormów i niskiej temperatury, tu nigdy nie wieje nudą! Alternatywą dla białego szaleństwa i rozrywki na świeżym powietrzu, są aktywności pod dachem. Liczne atrakcje oferują centra edukacyjne, które proponują innowacyjne metody nauczania przez zabawę i samodzielne eksperymentowanie. Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Hevelianum Gdańsk oraz Ośrodek Kultury Morskiej na pewno Was nie zawiodą, bo w nich każdy może zostać odkrywcą.

 Centrum Nauki Experyment fot. Tomek Kamiński

 

Experyment w Gdyni: moc eksperymentów i eksplozja wrażeń

Czy byliście kiedyś w centrum nauki? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. To duży naukowy plac zabaw pełny instalacji i pokazów, albo - mówiąc inaczej - niestandardowa pracownia doświadczalna,  w której można przeprowadzić eksperymenty. Bez wątpienia jest to miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy nie tylko u dzieci. W przestrzeni twórczego eksperymentowania na całe rodziny czeka eksplozja wrażeń.

Centrum Nauki Experyment jest jednym z  pierwszych polskich centrów nauki. Łączy  naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego. Wizyta w Experymencie sprzyja przyswajaniu wiedzy w bardzo przystępny sposób. Dzieci zrozumieją różne trudne procesy, zaspokoją swoją ciekawość świata. Przyswajaniu wiedzy sprzyjają interaktywne stanowiska, gdzie samodzielnie, w bezpiecznych warunkach, możemy przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Tych stanowisk jest aż 120!

Centrum Nauki Experyment fot. Tomek Kamiński

Centrum podzielone jest na 5 stref tematycznych: hydroświat, drzewo życia, czyli zjawiska przyrodnicze; niewidoczne siły tj. zjawiska fizyczne, akcja-człowiek i kierunek zdrowie,

■ HYDROŚWIAT zaprasza do poznania tajemnic wodnego świata. Wystawa pokazuje wodę z różnych perspektyw. Wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy, poznacie działanie śluzy, tamy, śruby Archimedesa, a nawet stworzycie ogromny wir wodny.

■ DRZEWO ŻYCIA to wystawa, która pokazuje, że jesteśmy częścią środowiska naturalnego , elementem przyrody, z którą powinniśmy pozostać w zgodzie. Tutaj skupicie się na zagadnieniach przyrodniczych, podejrzycie zachowania zwierząt, zobaczycie jak wygląda świat ich oczami. Na własnej skórze poczujecie trzęsienie ziemi. Emocje gwarantowane!

■ NIEWIDOCZNE SIŁY ta część ekspozycji pokaże fizyczny wszechświat bez trudnych wzorów i skomplikowanych wykresów. Zagadki dotyczące środka ciężkości, ciśnienia, magnetyzmu czy fal dźwiękowych staną będą lekkostrawną bułką z masłem.

■ AKCJA - CZŁOWIEK  tutaj odkryjecie, że człowiek to misternie zbudowana maszyna. Odbędziecie podróż w głąb ludzkiego ciała. Bez użycia skalpela sprawdzicie, co kryją ludzkie wnętrza. Dzięki multimedialnym manekinom zajrzycie do środka organizmów, poznając zachodzące w nich procesy. Przeprowadzicie też wirtualną operację i dzięki nowoczesnej technologii, przekonacie się jak będziemy wyglądać w wieku 80 lat. Zobaczyć siebie jako staruszka – przeżycie niezapomniane!

■ KIERUNEK – ZDROWIE w tym miejscu otrzymamy dużą porcję wiedzy na temat naszego ciała, umysłu i ducha i przekonamy się jak ważne jest życie w harmonii, zachowanie dobrej kondycji fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Tu odkryjemy dobre nawyki w codziennym życiu  i poznamy receptę na dobre samopoczucie.

Aby poznać całe bogactwo Centrum i spróbować różnych eksperymentów, potrzeba wielu godzin. Nie obawiajcie się jednak przeznaczyć na wizytę w Experymencie  całego dnia. Atrakcje tak wciągają, że  człowiek traci głowę i poczucie czasu.

https://experyment.gdynia.pl/  

 

Hevelianum w Gdańsku:  centrum nauki i zabawy w XIX-wiecznych fortach

Hevelianum to drugie miejsce, w którym czas płynie niemal z prędkością światła. Jeśli lubicie miejsca, w którym słychać echo dawnych dziejów, jeśli fascynuje Was nauka i historia, to nie możecie pominąć tego miejsca. Interaktywne wystawy znajdują się w XIX-wiecznych zabudowaniach dawnego militarnego fortu na Górze Gradowej, skąd rozciąga się panorama na Stare i Główne Miasto, zabytkowe żurawie i stocznię gdańską. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce i jedno z nielicznych w Europie, gdzie nowoczesna edukacja połączona z rekreacją odbywa się w niecodziennej historycznej scenerii.

 Hevelianum to nowoczesna przestrzeń, która realizuje ideę interdyscyplinarnej nauki. Interaktywne centrum propaguje nieszablonowy sposób zdobywania wiedzy poprzez żywy kontakt z historią, obserwację, zabawę, udział w warsztatach i eksperymentach, dzięki którym łatwiej zaprzyjaźnić się z matematyką, fizyką czy chemią. Interaktywne wystawy, spacery historyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy ćwiczenia laboratoryjne – to wszystko jest w zasięgu ręki.

Hevelianum w Gdańsku

Co ciekawego odkryjecie w Hevelianum? Tu dowiecie się jak zrobić obwód elektryczny z ciasta i baterii, jak zobaczyć ukryte w gęstych obłokach rodzące się gwiazdy, ile kolorów ma tęcza. Tu zajrzycie do wnętrza atomu, zbadacie to, czego nie widzi oko,  podejrzycie jak pracują pszczoły, a nawet… wyprodukujecie czekoladę.

W Hevelianum każdy znajdzie tu coś dla siebie. Atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością Kreatywny Plac Zabaw czy Warsztat Wyobraźni, W nowej, eksperymentalnej przestrzeni Hevelianum, która nazywa się Łamigłówka, poznacie fascynujący świat matematyki. Przy 20 interaktywnych stanowiskach dowiecie się, ile to jest milion, jak zmierzyć odległość na różne sposoby, na czym polega fenomen liczby pi. Dzięki specjalnym aranżacjom spróbujecie nauczyć się tabliczki mnożenia, odkryjecie powierzchnię, która ma tylko jedną stronę i ujrzycie bryły obrotowe w płynnej formie. Sprawdzicie też, czy Wasze ciało ma właściwe proporcje, a jeśli nie, to jak powinna wyglądać idealna sylwetka.

Hevelianum

Na wystawie “Dookoła świata” w kilkadziesiąt minut odbędziecie ekscytującą podróż dookoła świata. Edukatorzy poprowadzą Was przez siedem kontynentów rozmieszczonych na dwóch kondygnacjach dawnych koszar schronowych. Czeka tam na Was ponad 90 interaktywnych stanowisk, za pomocą których poznacie miejsca, zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla Afryki, obu Ameryk, Antarktydy, Azji, Australii i Europy. Podróż zaczniecie od wnętrza ziemi, aby specjalną windą przenieść się na szczyt Himalajów i uformować ich szczyty. W Afryce zamienicie się w drapieżniki i sprawdzicie, czy uda Wam się podejść bezszelestnie do stada zwierząt przy wodopoju. Zobaczycie burzę piaskową. W Australii zmierzycie się z potęgą huraganu, zapoznacie się ze zjawiskiem powstawania fal i obejrzycie płonące drzewo. Z kolei zorza polarna czy wizyta w igloo to atrakcje czekające Was na Antarktydzie. W Ameryce Południowej będziecie podziwiać barwne motyle. Na kontynencie północnoamerykańskim atrakcją będą się gejzery i replika słynnego mostu Golden Gate.

To tylko fragment bogatej oferty centrum i tylko część niespodzianek. Z pobytu w tak nowoczesnym i interaktywnym centrum nauki, dzieci zapamiętają więcej niż z niejednej szkolnej lekcji.

https://hevelianum.pl/

 

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku: morskie opowieści nie tylko dla wilków morskich

Trzecim miejscem, w którym dzieciaki mogą zanurzyć się bez reszty i odkryć tajemnice morza, jest Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku. To oddział Narodowego Muzeum Morskiego, nowoczesne centrum wiedzy o morzu, portach, statkach i stoczniach. Znajduje się  nad Motławą, w sercu starego portu, obok Żurawia – starego dźwigu portowego, symbolu Gdańska.

Interaktywna, stworzona z myślą o dzieciach i rodzinach ekspozycja pozwala poprzez zabawę poznać między innymi tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów w porcie, podwodnych podróży batyskafem czy powstawania fal tsunami. Ośrodek to również bogata wystawa poświęcona etnologii morskiej, prezentująca unikatową kolekcję oryginalnych, tradycyjnych łodzi z różnych kultur świata, od weneckiej gondoli po dalekowschodni sampan.

Ośrodek Kultury Morskiej

Uwagę dzieci przyciąga przede wszystkim basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków. Można samemu przekonać się, że dowodzenie takimi jednostkami wcale nie jest proste. Basen jest częścią wystawy stałej „Ludzie-Statki-Porty”. Zwiedzając ją można zobaczyć, jak wygląda praca w porcie, zasiąść za kierownicą wózka widłowego i spróbować załadować do kontenera różne towary. Jest tu też batyskaf, w którym możemy zanurzyć się i odbyć wirtualną wycieczkę po wrakach. Tu m.in. nauczymy się nadawać morsem i wiązać węzły marynarskie. Kiedy już mali odkrywcy opanują sztukę sterowania jachtami, mogą wcielić w rolę pirata czy kapitana statku i  popłynąć na ratunek rozbitkowi.

Ośrodek Kultury Morskiej

Ośrodek wykorzystuje technologie multimedialne, interaktywne techniki przekazu, prezentacje audiowizualne oraz komputerowe wizualizacje, więc rozwiązania „na czasie” sprawią, że poruszanie się po wystawie będzie dla dzieci banalnie proste.

Nauka przez zabawę i zabawa przez naukę to najlepszy z możliwych sposobów, by dzieci poznawały świat. Ahoj, przygodo!

https://nmm.pl/osrodek-kultury-morskiej/ 

Book Now Book Now