Czarne Wesele w Klukach, latarnia w Czołpinie i ciekawe miejsca wokół







Informacje o wycieczce

Kim byli Słowińcy? Czy to od nich wzięła się nazwa Słowińskiego Parku Narodowego? Pamięć o nich podtrzymywana jest dzięki Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. To właśnie tu zobaczyć możemy oryginalne chaty, w których mieszkała ludność słowińska. Jest to o tyle wyjątkowy skansen, że część prezentowanych chat stoi in situ, a więc w swojej pierwotnej lokalizacji. Wybierz się z nami na wycieczkę pod opieką licencjonowanego przewodnika i odkryj wyjątkowość tej części regionu. Pierwszego maja będzie ku temu szczególna okazja, gdyż tego dnia będzie się odbywać WESELE, ale nie zwyczajne, bo…. CZARNE.
Tak właśnie nazywano coroczne tradycyjne kopanie torfu, które miało miejsce na tych terenach zawsze w pierwszych dniach maja. W tym czasie mieszkańcy wspólnymi siłami wydobywali czarny torf, a po ciężkim dniu pracy wspólnie biesiadowali, jak na weselu. Podczas imprezy folklorystycznej na którą się wspólnie wybierzemy zobaczymy jak wyglądało życie codzienne Słowińców, wyposażenie ich domostw, co gotowali i czym się trudnili. To będzie ciekawa podróż w czasie i lekcja historii tego obszaru, tym bardziej gdyż Muzeum Wsi Słowińskiej obchodzi w tym roku 60-lecie swojego istnienia. Nie zabraknie czasu wolnego podczas którego każdy w swoim tempie i według własnych upodobań będzie mógł wziąć udział w pokazach rzemieślniczych i kulinarnych, zapoznać się ze zwyczajami Słowińców, a także spróbować lokalnych przysmaków. Odwiedzimy znajdujący się nieopodal cmentarz, założony prawdopodobnie już w XVIII w. Będzie to okazja do przybliżenia tradycji związanych z pogrzebami zmarłych na tych terenach. Wizyta w Klukach to jednak nie wszystko. Jedną z atrakcji wyjazdu będzie również latarnia morska w Czołpinie, która jest świetnym punktem widokowym. Z niej rozpościera się piękny widok na Słowiński Park Narodowy, ruchome wydmy, jezioro Łebsko czy Morze Bałtyckie. To ostatnie będzie można również poczuć na własnej skórze, gdyż planowany jest również krótki spacer na plaże. W drodze powrotnej zatrzymamy się na chwilę w Lęborku - mieście którego początki sięgają średniowiecza. Zachowane tu mury obronne to drugie co do wielkości zabudowania tego typu w Polsce. Będzie je można zobaczyć podczas czasu wolnego lub wykorzystać chwilę przerwy na zjedzenie obiadu. Wycieczka będzie okazją do poznania okolicznych terenów, ciekawych miejsc, również takich których na próżno szukać w standardowych przewodnikach. Odkryjcie Pomorskie razem z nami!
W programie m. in.
- impreza folklorystyczna Czarne Wesele w Klukach
- cmentarz z XVIII w. w Klukach
- krótki spacer z widokiem na największe jezioro przybrzeżne w Polsce – Łebsko
- spacer po terenie Słowińskiego Parku Narodowego
- wejście na latarnie morską w Czołpinie
- wizyta w Lęborku, możliwość zjedzenia obiadu lub/i spaceru po mieście
Trasa niezbyt wymagająca, w większości po płaskim terenie. Jedynie dojście do latarni morskiej w Czołpinie wymaga pokonania schodów i ok. 1,5 km marszu w jedną stronę.
Program może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora.
Termin wycieczki
miejsce zbiórki: Gdańsk, okolice Dworca Głównego
Czas trwania
Cena wycieczki
199 zł/os.
Promocja tylko do 27.04.2023
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 230 PLN za osobę
W cenie:
i podczas zwiedzania
transport autokarem
opłaty parkingowe
bilet wstępu do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
(na terenie którego odbywa się Czarne Wesele)
bilet na latarnie morską w Czołpinie
bilet wstępu do Słowińskiego Parku Narodowego
ubezpieczenie NNW
podatek VAT
Organizator zastrzega sobie prawo
do odwołania wycieczki w przypadku
nie zebrania się minimalnej liczby osób (35 osób).
Zamów wycieczkę
199 PLN za osobę
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 230 PLN za osobę
ul. Wały Jagiellońskie 2a, Gdańsk.
Kliknij TUTAJ i znajdź na mapie Google.